S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školy. Bez knih nebývá učený nikdo ani ve škole.

- Jan Amos Komenský
Otevírací doba knihovny
PRO DOSPĚLÉ PRO DĚTI

Oddělení pro dospělé

Beletrie

Sudičky

Sudičky

Harasimová, Markéta

MDT: 821.162.3-31 MRF

Psychologický román o tom, jaký dopad může mít na dítě nefunkční rodina a domácí násilí, traumata přetrvávající do dospělosti a vedoucí k závislostem a špatné volbě partnera. Ale ne vždy to musí skončit tragicky.

Svátek hada

Svátek hada

Hlavinková, Lucie

MDT: 821.162.3-31 MRF

Osudy uštknuté dobou. Příběh inspirovaný skutečným vyprávěním. Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha. Tam všude zavanou dějiny trojici přátel vyrůstajících v nedotčené přírodě Podkarpatské Rusi. Bezstarostné dětství se pro Helenu, Michala a Romana proměnilo v hýčkanou vzpomínku. Během strastiplného putování podstupují řadu zkoušek, ale také zažívají záblesky naděje a lidskosti. Jenže v jedovatých časech se pod maskou člověka může skrývat charakter hada…

Vraždy v Cherringhamu.

Vraždy v Cherringhamu.

Costello, Matthew J.

MDT: 821.111-31 MRF

Běsnící sněhová bouře skoro úplně odřízne Cherringham od okolního světa. V místním pečovatelském domě zároveň eskaluje řada problémů. Jeden z pacientů jej z neznámých důvodů uprostřed vánice opustí. Brzy se objevují pochybnosti, jestli Archy skutečně padl za oběť zuřícímu živlu. Co když se za jeho smrtí skrývá podlý zločin?

Zlatá pomsta

Zlatá pomsta

Anour, René

MDT: 821.112.2(436)-31 MRF

Vídeň, 1908: Soudní lékařce Fanny Goldmannové je podezřelé, když začne u mrtvých těl, která se ocitají na pitevním stole, objevovat podivné zprávy. Jsou určeny jí? A kdo je jejich autorem? Fanny se záhadu snaží objasnit a pouští se tak do nebezpečného světa plného intrik vlivných mužů. Fanny ví, že proti nim nemá šanci, ale v zájmu svých nejbližších bude muset zvolit menší zlo.

Dívky na kopci

Dívky na kopci

Belsham, Alison

MDT: 821.111-31 MRF

Detektivní román s prvky thrilleru od anglické autorky. Inspektorka Lexi Bennettová čelí dalšímu případu. Tento je však příliš osobní. Dvě podříznuté dívky inspektorce připomínají její dvě sestry. Kdesi v Canterbury leží na ztichlé stráni dvě dívky. Ve vlasech mají diadém, každá v ruce svírá rudou růži. Mohlo by se zdát, že spí ale mají podříznutá hrdla. Policie záhy zjistí, že jde o dvě ze tří sester a ta poslední se pohřešuje. Pro inspektorku Lexi Bennettovou je mrazivý případ osobní. Před lety totiž ji i její dvě sestry stihl podobný osud. Vrátil se muž, který je v mládí unesl? Při pátrání po identitě vraždícího netvora se inspektorka každou minutou noří hlouběji do temnoty. A čas je proti ní. Nakladatelská anotace.

Kouzelná Paříž.

Kouzelná Paříž.

Raisin, Rebecca

MDT: 821.111(94)-31 MRF

Titul z romantické série anglické autorky vypráví příběh zklamané Anouk v půvabném starožitnickém krámku v srdci francouzské metropole. Anouk věřila na lásku, ale od té doby, co jí jeden muž zlomil srdce, o tom pravém radši jen sní. Celé dny tráví v aukčních síních nebo v šeru svého milovaného antiku a hledá ty pravé cennosti pro své zákazníky. Jednoho dne se při pátrání po novém zboží seznámí s tajemným Američanem Tristanem. Ten se až podezřele často objevuje v její blízkosti a jejich setkání bývají občas matoucí, ale vždy plná vzrušení. Bude se Anouk dál schovávat před světem mezi starožitnostmi, nebo se odváží následovat své srdce? Nakladatelská anotace.

Léto na Santorini

Léto na Santorini

Barker, Sandy

MDT: 821.111(94)-31 MRF

Román australské autorky vypráví příběh Sarah, která se po nevydařeném vztahu vydává na řecké ostrovy, aby si odpočinula a nabrala nové síly. A jak to tak bývá, potkává dva muže, kteří možná ovlivní její budoucnost. Sarah se po rozchodu rozhodne, že nastala ta správná chvíle vrátit se ke staré lásce - cestování. Zamluví si plavbu po řeckých ostrovech se skupinou neznámých lidí a netuší, že ji čeká mnohem víc než jen cestovatelské zážitky. Američan Josh je pohledný, chytrý a srdce jí z něj divoce buší. Vztah s mladším mužem z opačného konce světa sice nemá budoucnost, ale cítí se s ním dobře. Když se objeví další šarmantní nápadník, který je starší, bohatý, a navíc se vyzná v umění, Sarah je okamžitě jasné, že tahle dovolená bude výzva. Podaří se jí zachovat si odstup, jak si předsevzala, a vydat se na vlastní cestu životem? Nebo podlehne letní atmosféře a svodům krásných řeckých ostrovů? Nakladatelská anotace.

Léčebna

Léčebna

Fields, Helen

MDT: 821.111-31 MRF

Druhý thriller, v němž se objevuje doktorka Connie Woolwineová, forenzní psycholožka, která zde v utajení pátrá po krutém únosci novorozence a zároveň vrahovi jeho matky. V utajení mezi sériovými vrahy. Druhý případ Connie Woolwineové. V přísně střeženém ústavu pro ty nejhorší zločince dojde k vraždě zdravotní sestry. A pohřešuje se i její novorozeně. Únosce žádá výkupné, čas neúprosně běží. Forenzní psycholožka Connie Woolwineová dokáže proniknout do mysli pachatele jako nikdo jiný, a tak se v utajení vydává mezi vyšinuté sériové vrahy. K nalezení dítěte má pět dní, déle kojenec nemůže přežít. Connie v ústavu narazí nejen na zlo v čiré podobě, ale také na hranice vlastní příčetnosti. Splní svůj úkol dřív, než se jí zmocní šílenství? Nakladatelská anotace.

Zvěrolékařka.

Zvěrolékařka.

Lark, Sarah

MDT: 821.112.2-31 MRF

Závěrečný díl napínavé ságy vypráví o ženách, které se nebály postavit světu ovládanému převážně muži. Tři mladé ženy kráčejí navzdory všem překážkám neochvějně za svým cílem. Následujte dcery zvěrolékařek Daphne, Grit a Helenu do Austrálie, Konga, na Nový Zéland a na Krétu a dočkáte se finále silného rodinného příběhu. Nakladatelská anotace.

Když za nás Bůh netahá kaštany z ohně

Když za nás Bůh netahá kaštany z ohně

Kalenská, Renata

MDT: 929 MRF-sel

Tahle kniha vznikala při putování Podyjím, při rozjímání na zahradě jedné fary i dlouhých hovorech u vína. Když se potká novinářka, co se umí ptát, a kněz, lékařský etik a přírodovědec, který má co říct, vznikne hluboký, třaskavý a místy dojemný dialog. Něco jako dvojitá osobní zpověď. Třeba o tom, jak se nebát budoucnosti, jak vnímat svět i sebe a jak si vychutnat každou přítomnou chvíli.

Šikmý kostel

Šikmý kostel

Lednická, Karin

Románová kronika ztraceného města, léta 1945–1961. Jak dlouho trvá válka po tom, co skončí? Navždy, pokud jí člověk prošel. Ptejme se spíše, jak může zaplnit prázdnotu po zavražděných blízkých nebo po uneseném dítěti. Čím bude zahánět vzpomínky na děsivý teror Němců nebo nechtěnou tělesnou lásku Rusů. Někdo všechno zamkne na dno duše a ráno co ráno si namlouvá, že co bylo, bylo, teď je prostě třeba jít dál. Jiný se nechá zahltit žalem; další přetaví prožité v nenávist. A ještě jiný ve víru, že to bude právě on, kdo pomůže vytvořit nový, lepší svět.
Jak dlouho trvá, než člověk přijde o iluze?
Tím déle, oč horoucněji se k nim upínal. Možná začne váhat při prvních soudružských podlostech, možná prozře až poté, co kvůli zběsilému plnění plánu začnou umírat lidé a následný monstrproces přenese vinu na ty, kteří se nesmyslné honbě za tunami uhlí snažili zabránit. Pak už bude záležet jen na něm, jestli zahořkne, uchýlí se k prospěchářství, anebo se pokusí znovu nalézt společnou řeč s těmi, kteří věděli (nebo přinejmenším tušili) od samého začátku.
Jak dlouho trvá, než člověk uteče do rezignace?
Dokud nezjistí, že už mu zbyla vůle a síla jen na to, aby se uzavřel do čtyř zdí vlastního života. Tam si může zpočátku nalhávat, že na něj vnější svět nedosáhne, pokud zásadně neporušuje jeho pravidla. Aby nakonec zjistil, že právě v této úvaze se dopustil největšího omylu.
A jak dlouho trvá, než se ztratí dvacetitisícové město?

Jizvy plné beznaděje

Jizvy plné beznaděje

Ahnhem, Stefan

MDT: 821.113.6-31 MRF

Nový temný případ od autora bestsellerové série s Fabianem Riskem. V apartmá luxusního stockholmského hotelu někdo zabil úspěšnou influencerku. Šlo o chladnou popravu, nebo se tu šeredně zvrtly erotické hrátky? Případ dostává na starost Malin Rehnbergová, někdejší Fabianova kolegyně, která právě prochází profesní i rodinnou krizí. Podezření padá na agresivního stalkera, pak však dojde k další vraždě a Malin začne odkrývat souvislosti obou zločinů. Smrtelně nebezpečné souvislosti Ve hře se ocitne mnoho životů – včetně jejího. Kolegyně Fabiana Riska na stopě vrahů, kteří nemají co ztratit Když zákon už není na tvé straně. Když všechno, cos vybudoval, mizí, kousek po kousku, vrstvu po vrstvě, až na holou kůži a hlouběji, až nakonec nezbude nic. Když nic z toho, čím jsi býval, už není, a už se na to ani nerozpomeneš. Je z tebe zvíře. Nejsi nic. Právě tehdy jsi úplně nejnebezpečnější.

Hvězdy nad statkem Falkensee

Hvězdy nad statkem Falkensee

Kamecke, Luisa von

MDT: 821.112.2-31 MRF

Druhá kniha rodinné ságy. Západní Prusko mezi lety 1924 a 1936. V Německu se pozvolna upevňuje systém, postupně budovaný stranou NSDAP pod vedením Adolfa Hitlera. Mladá Isabella von Bargelow, další z žen na statku Falkensee, nese těžce zklamání z toho, že si nemůže vzít mladého hraběte, kterého si vyhlídla. Byla vychována tak, že se má stát manželkou zámožného šlechtice. Časy se však mění a nakonec si za manžela vybírá úspěšného mladého obchodníka. Netuší, že kromě práce v obchodě s obilím ho zaměstnává také politika a kariéra v nové straně NSDAP. Čas však ukáže, že politické názory jejího manžela a jeho chování vůči ní se vyvíjejí tak, že není možné v manželství setrvat. Když už se domnívá, že její život bude nejpříjemnější bez muže, zcela nečekaně se zamiluje do někoho, komu jde o život. Podaří se dostat milovaného do bezpečí? Nedostihne ji pomsta bývalého manžela? Isabella sebere veškerou odvahu a bojuje za skutečnou lásku... Nakladatelská anotace. Kráceno.

Trestající smrt

Trestající smrt

Češka, Stanislav

MDT: 821.162.3-31 MRF

Detektivní román českého autora vypráví příběh s již známým vyšetřovatelem Berkou. Zprvu se zdá, že si hlavní hrdina užije konečně klidný víkend. Opak je ale pravdou. Slunečné páteční odpoledne slibuje, že si Berka bude moci konečně jednou se svojí Lucií užít společný víkend, protože Luciina svatební agentura Šťastný start nemá na programu žádnou svatbu a Berkovu mordpartu zase nečeká žádný čerstvý mord. Jenže Berku vyvede z omylu jeho starý "zákazník" ještě z dob socialismu a nyní přítel Josef Chudárek, v odborných kruzích známý kdysi jako Pepan Otevřito. Při své pravidelné procházce podél řeky Svratky totiž narazil na mrtvolu. A nebyla to jen obyčejná oběť. Šlo o majitele před lety zkrachovalé kampeličky, nyní vlastníka a šéfa čerstvě zkrachovalého dodavatele energií, firmy Moravian Top Power, navíc kandidáta na ministra v nové vládě. Berkovi je ihned jasné, že volný víkend bude muset oželet... Nakladatelská anotace.

O andělovi

O andělovi

Čech, Pavel

MDT: 821.162.3-3 MRF

Další autorská kniha oblíbeného českého spisovatele a ilustrátora o prolínání světa snů a skutečnosti.

Augiášův chlév

Augiášův chlév

Cílek, Roman

MDT: 821.162.3-32 MRF

Renomovaný český spisovatel literatury faktu a kriminálních příběhů přináší další sérii deseti detektivních povídek, v nichž se opět profiluje zločin v nejrůznějších podobách. "Finito! Život dobrodruha na volné noze Roberta Balcara za pár hodin ukončily dvě kulky. Byly vypáleny z dalekonosné pušky, přičemž první ze střel ho nezasáhla zcela přesně, čímž mu byly dopřány ještě dvě vteřiny vědomí. V zhuštěném kaleidoskopu myšlenek a vjemů se mu mihla i výseč pohledu na nebe..." Úryvek z nové knihy zkušeného autora Romana Cílka ukazuje, v čem jsou jeho přednosti: přitažlivý děj, neotřelý jazyk, nevšední prostředí. Nakladatelská anotace.

Smrtící obhajoba

Smrtící obhajoba

Steinbauer, Boris

MDT: 821.162.3-31 MRF

Zlo nezná hranice, o tom ví své kapitánka Kurtišová, která se konečně dočkala povýšení. Klid jí to ale rozhodně nepřinese, čeká ji totiž nový zapeklitý případ. Kapitánka Sylvie Kurtišová právě nastoupila na místo šéfky olomoucké kriminální policie. Téhož dne jsou ve svém bytě nalezeni mladí manželé, kteří společně spáchali sebevraždu. Na zdánlivě jednoznačném případu se Sylvii něco nezdá a její instinkt ji nezklame. Spolu s kolegy odkrývá rozsáhlý systém vydírání. Vyšetřování ji vede i do Hradce Králové, Brna a Jihlavy, kde se zajímá o podezřelou advokátku. Na tu se už mezitím zaměřil také místní vyšetřovatel: v jejím bytě se totiž našla useknutá hlava. Pak ale právnička beze stopy zmizí a Sylvie ví, že na to, aby zabránila další vraždě, jí zbývají jen hodiny. Nakladatelská anotace.

Příběh mateřídoušky

Příběh mateřídoušky

Blahová, Miriam

MDT: 821.162.3-31 MRF

Román odehrávající se v pohraničí ve dvou dějových liniích, v současnosti a na počátku minulého století, pojednává o odvaze bojovat za to, co je správné. Co všechno musíme obětovat, abychom si obhájili lásku? Když se Anně začne hroutit manželství, odjede s tříletým synem ke své matce a při průzkumu chaloupky po předcích najde pytlík s mateřídouškou. Díky ní se dostává k událostem první poloviny dvacátého století, vyhroceným vztahům mezi Čechy a Poláky i velké lásce, které stála v cestě řada překážek. Zatímco Anna poznává osud vlastní rodiny a historii Jablunkovska, příběh její prababičky Věry vypráví o zdejších poměrech a pokrokových myšlenkách, pro něž neměli sousedé v těžké době pochopení. Nakladatelská anotace.

Hlídač č. 47

Hlídač č. 47

Kopta, Josef

MDT: 821.162.3-31 MRF

Psychologické drama o válečném veteránovi, který se vyrovnává se svým osudem, životními zkušenostmi, láskami a s osudovou žárlivostí. Hrdina, který nadevšechno miluje lidi a k životu nutně potřebuje kontakt s nimi, hrozí se návratu do tvrdé, samotářské služby a po vyléčení svou hluchotu předstírá. V této hluchotě však pozná všechnu drsnost, sobectví a zlomyslnost lidí. Knížka se stala literární předlohou nového filmu Filipa Renče s Karlem Rodenem v hlavní roli. Román Josefa Kopty zfilmoval poprvé v roce 1937 Josef Rovenský s hercem Jaroslavem Průchou. Druhou verzi, v níž spojil režii s hlavní rolí, natočil roku 1951, už v americkém exilu, Hugo Haas pod názvem Pickup.

Další oběť

Další oběť

Durrant, Helen H.

MDT: 821.111-31 MRF

Kriminální román anglické autorky, ve kterém vystupuje ambiciózní vrchní inspektorka Rachel Kingová. Její tajemství bohužel souvisí s komplikovaným vyšetřováním. U manchesterského kanálu je nalezeno spálené a týrané tělo mladého muže. Oběť - student žurnalistiky - se svým přátelům svěřil, že pracuje na velké kauze, ovšem jeho smrt svede policii na falešnou stopu. Případ dostane na starosti detektiv inspektorka Rachel Kingová, která má tajemství: láskou jejího života je dobře známý zločinec - a ten se jí nedávno vrátil do života. Ale co doopravdy chce? Nakladatelská anotace. Kráceno.

Dvě oběti

Dvě oběti

Durrant, Helen H.

MDT: 821.111-31 MRF

Spletitý kriminální román anglické autorky přivádí opět na scénu ambiciózní vrchní inspektorku Rachel Kingovou, která tentokrát pátrá po identitě neznámé mrtvé dívky a jejím vrahovi. Vrchní inspektorka Rachel Kingová je povolána na opuštěnou stavbu, na které bylo nalezeno tělo Agnes Mooreové. Po ohledání místa činu na detektivy čeká pod vrstvou hlíny ještě jedno nemilé překvapení - druhé tělo neznámé mladé dívky. Rachel se pouští do zběsilého závodu s časem - za krk jí dýchají nadřízení, vyšetřování jí hatí nedostatek důkazů a do toho všeho se v jejím životě znovu neočekávaně objeví Jed MacAteer - muž z podsvětí, kterého před mnoha lety milovala. Nakladatelská anotace.

Anděl smrti

Anděl smrti

Bryndza, Robert

MDT: 821.111-31 MRF

Další případ šéfinspektorky Eriky Fosterové, která zpočátku vyšetřování čelí obrovskému politickému tlaku. Přesně do chvíle než je jasné, že v Londýně řádí sériový vrah. Když najde detektiv šéfinspektor Erika Fosterová vysoce postaveného politika Nevilla Lomase nahého, svázaného a mrtvého ve vlastní posteli, vedení Metropolitní policie rychle rozhodne, že jeho smrt není potřeba vyšetřovat. Případ je odložený, ovšem jen do chvíle, kdy je nalezena mrtvá i nadějná fotbalová hvězda. Erika a její tým navíc s těmito vraždami spojí i smrt známého režiséra. Policie už nemůže ignorovat to, co je očividné: v Londýně řádí sériový vrah, který si chce vyřídit účty. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Bezpečné místo

Bezpečné místo

Roberts, Nora

Morgan konečně našla domov v přátelské čtvrti poblíž Baltimore, kde bydlí s kamarádkou Ninou. Pečlivě budované zázemí je však náhle zničeno zločinem, při němž Nina přijde o život a Morgan o identitu. Dívce nezbývá, než uprchnout do rodného domu ve Vermontu, kde se seznámí se sympatickým Milesem. Snaží se zapomenout na minulost, jenže vrah nezapomněl na ni

Naučná dospělí

Naše Cesty za štěstím

Naše Cesty za štěstím

Tronečková, Kristýna

MDT: 913 MRF

Tři význačné země, tři strhující přístupy k životu… Nové putování po světě, ke kterému si autorka Kristýna přizvala parťáka Matouše a spolu objevují, co pro jiné národy znamená štěstí. Představí vám Turecko jako sílu všech sil, o které místní hovoří jako síle napětí. Kostariku jako sílu nezkrotného života, jehož koloběh se ztrácí ve vlnách oceánů a v křiku džungle. A Japonsko jako sílu neutuchajících tradic, které tento národ provází snad od počátku jeho existence.

Moderní pedagogika

Moderní pedagogika

Průcha, Jan

MDT: 37.01 MRF

Vysokoškolský pedagog, zakladatel České asociace pedagogického výzkumu, působící v mezinárodních vědeckých organizacích a redakčních radách odborných časopisů. Jeho publikace obsahuje informace o současném stavu a trendech v pedagogických vědách, jejich klíčové poznatky i otevřené otázky. Zaměřuje se také na výzkumné metody a informační prameny.

Aktivity pro rozvoj jemné motoriky

Aktivity pro rozvoj jemné motoriky

Saccà, Veronica

MDT: 159.9 MRF

Kniha italských odbornic na psychomotoriku se zaměřuje na rozvoj dovedností jemné motoriky u dětí od dvou do šesti let.

Tradiční origami

Tradiční origami

Decio, Francesco

MDT: 745.54 MRF

Umění origami je prodchnuto tradičními hodnotami spojenými s japonskou kulturou a náboženstvím. Tato kniha nabízí nejen úvod do starobylého umění skládání papíru, ale především 20 tradičních modelů s přehlednými diagramy a symboly, QR kódy a odkazy na video návody „krok za krokem“ na YouTube.

Výpravy s knížetem po schwarzenberských místech

Výpravy s knížetem po schwarzenberských místech

Peňás, Jiří

MDT: 929.7 MRF

Byly to celkem tři celodenní výpravy. Naším řidičem byl Michael Pastorek, obětavý a milý člověk. Skoro po celou dobu jsem měl zapnutý diktafon. Obsah našich konverzací víceméně odpovídá skutečnosti. Knížecí repliky nejsou s výjimkou první části, kterou jsem mu četl a on přitakával, autorizované, ale jsou z devadesáti pěti procent autentické. Moje též. Vzhledem k okolnostem neexistují z našich cest téměř žádné fotografie. Nepovažoval jsem to v tu chvíli za důležité a rovněž jsem respektoval knížecí kondici. Doufal jsem vždy, že se nevidíme naposledy a že budou ještě nějaké příležitosti. Osud rozhodl jinak.
Věřím, že čas na našich cestách nepovažovala Jeho Jasnost za ztracený, ba domnívám se, že se na ně těšila.

„Tak kdy bychom mohli vyrazit?“ řekl kníže. – Třeba hned, řekl jsem, což jsem trochu přeháněl. „Tak příští týden?“ – Skvělé! Tak příští týden. „Ale budete jezdit s chromajzlem.“ – To bude takový bonus našich výprav, řekl jsem. „Tak jo,“ řekl on.
Odjížděl jsem s představou, že je to práce na rok, možná na dva roky a že z toho cosi jako alternativní životopis na cestách snad být může. Okolnosti a osud však tomu chtěly jinak: je z toho torzo. Ale věřím, že jistou zajímavost mají naše výpravy i tak. Doufám, že pro každého, kdo měl Karla Schwarzenberga rád. Nebo ho aspoň zajímá, co to bylo za člověka a proč ho tolik lidí rádo mělo. A pořád mít bude.
Jiří Peňás

Japonsko

Japonsko

Yazawa, Yutaka

MDT: 913(520) MRF

Publikace plná krásných fotografií představuje Japonsko i jeho obyvatele. Od doby, kdy se Japonsko otevřelo světu, urazilo velký kus cesty. Své staré tradice si však Japonci stále střeží. Pěstují krásu v jednoduchosti wabi-sabi nebo provozují šinrin-joku. Vedle toho dokáží zápolit o obědové krabičky bentó nebo holdovat konvenci giri-čoko.
Přehledný obrazový průvodce po nejzajímavějších kulturách a místech na planetě.
Od doby, kdy se Japonsko v 19. století otevřelo světu, urazilo velký kus cesty. Své staré tradice si však Japonci stále střeží. Pěstují krásu v jednoduchosti wabi-sabi nebo provozují šinrin-joku čili "koupání" v klidných lesích. Vedle toho dokáží zápolit o obědové krabičky bentó nebo holdovat nové konvenci giri-čoko. Japonsko je zkrátka země pestrosti i paradoxů. Navzdory tomu, že jeho obyvatelé disponují moderními technologiemi, životní prostředí s tajfuny a zemětřeseními v nich vyvolává zbožnou úctu, původní šintoistická víra je stále živá.
Celý život v obavách ovšem není správně prožitý. Proto se Japonci naučili užívat si období klidu mezi přírodními katastrofami. V tomto smyslu se stali požitkáři vyhledávajícími potěšení. Od umění vařit čaj, pěstovat květiny, chodit na procházky, oslavovat nedokonalosti až po obřady, které Japonci po staletí zdokonalují a které vedle moderních tradic vzkvétají.
Výpravná obrazová publikace Yutaka Yazawy Japonce i jejich zemi podrobně představuje. Je plná inspirace a nadhledu pro každý den. Pomůže vám zažít to nejlepší z japonského designu, kuchyně, filozofie a kultury. Zalistujte touto krásnou knihou a pusťte trochu více laskavosti do svého života.

Oddělení pro děti

Beletrie

Ve třech se to táhne lépe

Ve třech se to táhne lépe

Halls, Smriti

MDT: 821.111-1 MRF

Vtipné veršíky o jedné neodbytné slípce a sehrané dvojici kamarádů, medvědovi a veverčákovi.

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Průzkumníci jsou uvězněni v bitvě s lidožravými Titány. A jejich hlavní cíl je přitom už téměř na dosah. Ale aby se tam dostali, budou muset udělat rozhodnutí, které bude mít děsivé následky pro každého přeživšího lidského bojovníka.

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Tři tajuplné knihy, které po sobě Erenův otec zanechal, zodpovědí všechny hádanky ohledně titánů, jež si Průzkumníci za uplynulé měsíce kladli. Jenže jak s nově nabytými vědomostmi naložit? Nebylo by nakonec lepší ponechat lidstvo v milosrdné nevědomosti? Tuhle novou hádanku už musí naši hrdinové rozlousknout sami...

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Zatímco Eren a jeho přátelé spřádají smělé plány do budoucna, jejich bývalý spolubojovník Reiner i tajemný Zeke mají docela jiné starosti. Je třeba zachovat převahu říše nad výbojnými sousedy, jenže k tomu by se hodilo mít „Prapůvodního titána“, který se stále ještě nalézá v nepřátelských rukou na ostrově Paradis. Jak se ho však zmocnit, když všechny předchozí plány selhaly?

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Dlouho očekávaný okamžik je konečně tu – Průzkumníci se vydávají dobýt zpět Zeď Maria. Úspěch celé akce však nezávisí jen na tom, zda se Erenovi povede ucpat díru ve zdi a proniknout do sklepení rodného domu, ale také na tom, zda se Průzkumníkům podaří vyzrát na Reinera a Bertolta, kteří už příchod svých bývalých spolubojovníků napjatě očekávají...

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Průzkumníci se pouštějí do posledního zoufalého boje za účelem dobytí Zdi Maria a jednou provždy porazili Titány. Eren musí použít své nové schopnosti, aby ucpal díry vzniklé před pěti lety… a především, aby se dostal do sklepení svého rodného domu a odhalil tajemství, které se tam skrývá.

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Hledání pravdy o světě tam venku zavádí průzkumníky až do Titány zamořené čtvrti Šiganšina, jen co by kamenem dohodil od Erenova rodného domu. Pouští se do provedení Erenova zásadního plánu na dobytí zdi Maria. Jenže trojice mocných Titánů tu už na ně čeká…

Péťa umí vyprávět

Péťa umí vyprávět

Galewska-Kustra, Marta

MDT: 821-93-053.4 MRF

Pátý díl Péťových dobrodružství je tu! Tentokrát Péťu čekají velké změny: narodí se mu totiž nový sourozenec. Umí už vaše děťátko mluvit? S Péťou a jeho nejbližšími si procvičí své vypravěčské dovednosti. Pod každou velkou ilustrací najdete navíc další obrázky, které dětem pomohou popisovat a vyprávět. Co strana, to také otázka na téma, které děti v tomto věku začíná neobyčejně zajímat – vlastní narození. Vyprávějte, popisujte a povídejte si, užívejte si společně strávené chvíle.

Bez tebe je mě jen půl

Bez tebe je mě jen půl

Halls, Smriti

MDT: 821.111-1 MRF

Je skvělé mít dobrého přítele, který tě podrží za všech okolností. Jenže nic se nesmí přehánět… Tato vtipná veršovaná knížka s půvabnými obrázky od renomovaného ilustrátora, která pobaví nejen malého čtenáře, přináší krátký příběh o tom, jak to dopadá, když někdo, konkrétně veverčákův kamarád medvěd, příliš tlačí na pilu.

Hopsalka a opuštěný les

Hopsalka a opuštěný les

Donovici, Alex

MDT: 821.135.1-32 MRF

V knize Hopsalka: Opuštěný les se čtenáři znovu setkají se známými oblíbenými postavami z předchozích dílů. Tentokrát však skoro všichni v lese – šnek Blesk, havran Óc, vrána Snížek i krocan Ludvík – podlehli hraní her na počítači a pojídání „ťipsů“, které zvířátkům prodává boss Kobylka. Hopsalka vidí, jak takový život jejím přátelům nesvědčí, mají podlomené zdraví a vůli, proto se rozhodne rázně zakročit. I když to vypadá, že se bude muset do boje pustit sama proti všem, nakonec v lese samozřejmě zvítězí síla přátelství, laskavosti a odpuštění.

Cat kid comic club on purpose

Cat kid comic club on purpose

Pilkey, Dav

MDT: 741.52

The comic club is going in all different directions! Naomi, Melvin, and siblings are each trying to find their purpose. Naomi has an idea to get rich quick that causes a lot of commotion and emotion. And when faced with rejections, the friends try and try again to stay true to their vision. To top it off, a surprise visitor comes to class to stir things up. Will a desire for money and power cloud Naomi's purpose? Is it quitting time? Will the club ever be the same? The hilarity is nonstop as the baby frogs navigate sibling relationships, follow their path, and create art -- with purpose! Featured as stories-within-the-story, the mini comics showcase each baby frog's perspective and individual art style.

DogMan.

DogMan.

Pilkey, Dav

MDT: 741.52

Dog Man and Petey face their biggest challenges yet in the tenth Dog Man book from worldwide bestselling author and illustrator Dav Pilkey. Dog Man is down on his luck, Petey confronts his not so purr-fect past, and Grampa is up to no good. The world is spinning out of control as new villains spill into town. Everything seems dark and full of despair. But hope is not lost. Can the incredible power of love save the day? Dav Pilkey's wildly popular Dog Man series appeals to readers of all ages and explores universally positive themes, including: empathy kindness persistence and the importance of doing good. Full colour pages throughout. Everyone Digs Dog Man! "High-intensity, heartwarming, and, above all, hysterically funny." - Kirkus Reviews, starred review "Riotously funny and original." - School Library Journal, starred review "An utter, unfettered delight." - Booklist, starred review "Readers (of any age) will be giggling from start to finish." - Publishers Weekly, starred review "Action-oriented cartoons... Laffs aplenty." - Kirkus Reviews, starred review

Doing nothing!

Doing nothing!

Horáček, Petr

MDT: 821-93

The frog is sitting at the bottom of the pond, doing nothing. But other animals keep coming after him and he has to hop away! Follow the frog as he hops around the pond in his search for a bit of peace in this wonderfully illustrated book by Petr Horáček

Jump and fly

Jump and fly

Horáček, Petr

MDT: 821.111

Follow baby bird as it learns how to fly for the first time

Bunny

Bunny

Hayes, Fiona

MDT: 821.111

Prostorové leporelo v angličtině, které seznamuje své malé čtenáře s králíčkem. Skvělá pomůcka, pokud chcete děti formou hry seznámit s angličtinou.

A day out

A day out

Horáček, Petr

MDT: 821.111

Další moc hezká kniha od pana spisovatele a ilustrátora Petra Horáčka. Je to příjemná pohádka, která s sebou nese malé poselství. Na své si zde přijdou ti, co se učí anglický jazyk, protože si pohádku mohou přečíst v angličtině a zároveň se naučit i nějaká ta nová slovíčka. Angličtina v knize je na jednoduché úrovni, myslím, že s ní nemusí mít začátečník problém. Je to krásná kniha s kouzelnými ilustracemi.

Peppa Pig/Little library

Peppa Pig/Little library

MDT: 821-32 MRF

Peppa´s Muddy Pudlle Walk

MDT: 821.111

It is a very special day - Muddy Puddle Walk Day! Join Peppa and her family as they help children, have fun a nd jump in lots of muddy puddles!

Dragon gets by

Pilkey, Dav

MDT: 821.111
Jujutsu kaisen

Jujutsu kaisen

Akutami, Gege

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Hororově laděná fantasy manga série plná nejrůznějších příšer. Itadori a jeho přátelé se úspěšně postavili mladším dvěma ze tří inkarnovaných Prokletých lůn Devíti vzezření smrti a ukořistili další ze Sukunových prstů. Jak tento úspěch ovlivní jejich kariérní postup? A jaké plány zatím v zákulisí spřádá Godžó? Než však nadejde čas odpovědí, pohlédneme do minulosti na incident, který se odehrál v době, kdy Godžó s Getóem chodili do druhého ročníku na Zaklínačské střední. Nakladatelská anotace.

Jujutsu kaisen

Jujutsu kaisen

Akutami, Gege

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Godžó s Getóem byli v minulosti pověřeni ochranou hvězdné plazmonošky. Když už se však zdálo, že mise směřuje ke zdárnému konci, zaskočil je útok zabijáka zaklínačů vystupujícího pod jménem Fušiguro. Dokážou svou svěřenkyni ochránit? Nahlédněte pod pokličku incidentu, ze kterého Godžó vyšel jako nejsilnější ze všech zaklínačů a který způsobil, že se Getó vydal na scestí.

Jujutsu kaisen

Jujutsu kaisen

Akutami, Gege

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Komiksový prequel k sérii Jujutsu Kaisen - Prokleté války. Středoškolák Júta Okkocu byl odsouzen k popravě. Svůj osud však vítá, je totiž prokletý mocným zjevením zvaným Rika. Naštěstí mu na pomoc přichází Satoru Godžó, profesor ze Střední odborné školy zaklínačské, kde se studenti učí o kletbách a jejich vymýtání. Mohl by přestup na novou školu Okkocuův problém vyřešit? Nakladatelská anotace.

Jujutsu kaisen

Jujutsu kaisen

Akutami, Gege

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Mechamaru alias Kókiči Muta se pod příslibem nových končetin rozhodl uzavřít pakt s prokletými duchy. Nakonec však došlo k neshodám a Muta teď musí čelit hrozbě smrti z rukou Mahita. Naštěstí má tajný plán, jak se zachránit... O několik dní později, 31. října, se z nebe spouští opona a propuká konflikt, který se do dějin zapíše jako „Šibujský incident“.

Zase budeme spolu!

Zase budeme spolu!

Menzies, Lucy

MDT: 821.111-32 MRF

Interaktivní knížka v sobě ukrývá dva příběhy. Jeden je o dědečkovi a druhý vypráví o jeho vnučce. Příběhy je možné číst každý zvlášť, ale i současně. Malá Bětka žije s rodiči ve městě a má moc ráda svého dědečka. Bětčin děda Michal bydlí v roubence v zasněžených horách. Jsou skvělí parťáci, ale zrovna teď se nemohou vídat. Jednomu po druhém se moc stýská. Alespoň si tedy píšou a volají. Vždycky se loučí slovy: Stýská se mi, chybíš mi, ale brzy zase budeme spolu! Jenže nikdo neví, kdy to bude... Nakladatelská anotace. Kráceno.

Magnus, mocný kouzelník

Magnus, mocný kouzelník

Lukeš, Rudolf

MDT: 821.162.3-32 MRF

Půvabný příběh s trojrozměrnými obrázky! Hluboko v lese v jeskyni, kam lidská noha nikdy nevkročila, žil mocný kouzelník Magnus. Přečtěte si jeho příběh s kouzelnými ilustracemi a pohyblivými obrázky!

Kam se schovala zvířátka v domě?

Kam se schovala zvířátka v domě?

Boretzki, Anja

MDT: 821-93-053.4 MRF

Knížka s otvíracími a posuvnými okénky přibližuje malým dětem život v domě. Oblíbený formát knížky s výřezy a posuvnými dvířky poskytuje malým čtenářům chytrou zábavu a zároveň utváří jejich představu o tom, jak to vypadá v jednotlivých místnostech v domě a k čemu tyto místnosti obvykle slouží. Práce s knihou přispívá rovněž ke zlepšování koordinace ruka - oko. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Kam se schovala zvířátka na dvoře?

Kam se schovala zvířátka na dvoře?

Boretzki, Anja

MDT: 821-93-053.4 MRF

Knížka s otvíracími a posuvnými okénky přibližuje malým dětem život na dvorku, na zahrádce, na poli. Oblíbený formát leporela s okénky a posuvnými dvířky poskytuje malým čtenářům chytrou zábavu a zároveň utváří jejich představu o tom, jak to vypadá na hospodářském dvoře a co všechno se tam může dít. Práce s takovouto knihou přispívá rovněž ke zlepšování koordinace ruka - oko. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Psí kusy s tátou

Psí kusy s tátou

Horáková, Eva

MDT: 821.162.3-32 MRF

Krátké příběhy ze života psího kluka a jeho tatínka, kteří bydlí v jednom malém domě se svým pánem. Příběhy v knize jsou psány velkým tiskacím písmem a řazeny od čtenářsky jednodušších (s užitím krátkých slov) až po ty složitější.

Strašidelná chůva

Strašidelná chůva

Tolonen, Tuutikki

MDT: 821.511.111-31 MRF

Zábavná, humorná, lehce strašidelná knížka v sobě spojuje to nejlepší z Roalda Dahla a Astrid Lindgrenové. Vypráví příběh obyčejné současné rodiny, jejíž život se zcela nečekaně obrátí vzhůru nohama, když se u nich na prahu jednoho dnes objeví vlasatá příšera páchnoucí močálem, která o sobě tvrdí, že se specializuje na péči o děti a bude novou chůvou jejich dvou dcer. Autorce se podařilo vytvořit okouzlující svět, ve kterém skříně mluví a příšery pracují jako chůvy, svět, jenž svou propracovaností možná připomene svět Harryho Pottera.
Určeno především čtenářům ve věku 8–12 let.

Blbá Vendula

Blbá Vendula

Cupalová, Noemi

MDT: 821.162.3-32 MRF

Příběh o zodpovědnosti a důležitosti našich slov a činů v osudech druhých, důmyslně rozdělený do dvou barevně odlišených variant. Nikdo už neví, jestli to začalo protivnou Vendulou, nebo nepřátelskými spolužáky. Jisté je, že kamarádství s neřádem, drobným stvořením zrozeným z odpadkového koše, celou věc jenom zhoršilo. Neřádova přítomnost totiž Vendule dodává sebejistotu k nevybíravému odrážení drobných křivd. Co na to okolí? Rodiče mohou trestat, učitelé ponižovat a spolužáci trápit. Může se ale také najít někdo, kdo Vendulu zkusí pochopit. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Dogman.

Dogman.

Pilkey, Dav

MDT: 741.52(0:82-321.5) MRF

Pokračování humoristického komiksu, ve kterém psohlavý policista Dogman potírá zločin. Nejlepšího psolicajta na světě vyhodili od policie, protože starostovi zničil klobouk! Jenže náš hrdina se jen tak nedá! Zločinný Péťův otec totiž prchne z vězení, pomocí osobnostního zesilovače ze sebe udělá ničivé monstrum jménem Hnus a ruku v ruce s obřím svačinovým sáčkem se chystá zdemolovat celé město! V nejdramatičtější chvíli se Dogman i se svými přáteli nedopatřením ocitá v base a Hnus řádí jako utržený ze řetězu. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Sadako Sasaki a tisíc papírových jeřábů

Sadako Sasaki a tisíc papírových jeřábů

DiCicco, Sue

MDT: 821.111(73)-32 MRF

Přečtěte si příběh o odvážné holčičce, která věřila tomu, že složí-li tisíc papírových jeřábů, stane se zázrak. ***** Sadako Sasaki byly teprve dva roky, když byla na město Hirošimu, kde žila, na konci druhé světové války svržena atomová bomba. Zdálo se, že tuto strašnou událost přežila bez úhony. Byla báječná běžkyně, měla spoustu kamarádu a pomáhala rodičům v jejich malém holičství. Teprve deset let později se u ní však projevily příznaky nemoci z ozáření. Do nemocnice odcházela přesvědčená, že se brzy uzdraví.
*****
Sadako, její neuvěřitelná trpělivost a odvaha při boji s leukemií, dodnes symbolizuje všechny oběti válečných hrůz, zejména děti. Knihu napsala a ilustrovala americká výtvarnice Sue DiCicco spolu s Masahirem Sasakim, starším bratrem Sadako.

Mládež naučná

Atlas řek pro děti

Atlas řek pro děti

Sekaninová, Štěpánka

MDT: 556.53 MRF

Pokud byste se podívali z výšky, viděli byste, že je naše planeta doslova protkána stuhami řek. Řek divokých, dlouhých, prudkých, hlubokých i těch úplně mělkých. Chtěli byste se, vy všichni milovníci vody, ale i ti, kteří se s vodou zrovna nekamarádí, dozvědět, co je pro ty jednotlivé řeky typické? Jak vypadají, kdo v nich žije či kudy protékají? Které řeky jsou pro lidstvo důležité a životodárné, které jsou průzračně čisté, které hrají všemi barvami a které patří mezi řeky posvátné? Otevřete knihu tvořenou šesti rozkládacími mapami, nasedněte do kajaku, loďky nebo do člunu a vydejte se na velkou výpravu po zajímavých řekách světa.

František z kompostu

František z kompostu

Smatana, Simona

MDT: 64 MRF

Hravý poučný příběh s celostránkovými ilustracemi o užitečnosti žížal. Doplněno praktickými informacemi o kompostování. Na konci zahrady je kompost, kde pod skořápkami od vajíček a slupkami z jablek má v nové voňavé zemi svůj domov maličký tvor. Jmenuje se František. Kniha o potřebě sdílení pocitu, že každý máme na této zemi svoje místo. I když se občas cítíme bezvýznamně, jako nějaká malá, zdánlivě nepotřebná žížala. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Kdo se to tu schovává?.

Kdo se to tu schovává?.

McEwen, Katharine

MDT: 592/599 MRF

Děti milují hru na schovávanou! V téhle krásné knížce si ji mohou zahrát se spoustou roztomilých zvířátek žijících ve vodách nebo na březích řek, která budou objevovat za odklápěcími okénky. A navrch se tu malí čtenáři dozvědí i řadu zajímavostí o přírodě.

Co se skrývá v lese?

Co se skrývá v lese?

Bestard, Aina

MDT: 591 MRF

Kouzelné lupy odhalují tajemství ukrytá v jemných kresbách Ainy Bestardové. Zajímá tě, co se děje pod mořskou hladinou? A chceš vědět, co všechno se odehrává v lesním království? Podívej se přes jednu ze tří barevných lup! Díky nim uvidíš, co jinak zůstává očím skryto. Červená, modrá, zelená — každá barva odhalí jiné tajemství a láká k prozkoumávání života v lese nebo v podmořském světě. Nenechte si ujít další dvě knížky s půvabnými kresbami Ainy Bestardové, v nichž autorka použila fascinující techniku RGB ilustrace.

Co se skrývá v moři?

Co se skrývá v moři?

Bestard, Aina

MDT: 591 MRF

Kouzelné lupy odhalují tajemství ukrytá v jemných kresbách Ainy Bestardové. Zajímá tě, co se děje pod mořskou hladinou? A chceš vědět, co všechno se odehrává v lesním království? Podívej se přes jednu ze tří barevných lup! Díky nim uvidíš, co jinak zůstává očím skryto. Červená, modrá, zelená — každá barva odhalí jiné tajemství a láká k prozkoumávání života v lese nebo v podmořském světě. Nenechte si ujít další dvě knížky s půvabnými kresbami Ainy Bestardové, v nichž autorka použila fascinující techniku RGB ilustrace.

Pokémon encyclopedia

Whitehill, Simcha

MDT: 791

Find out everything there is to know about the world of Pokemon with this updated and expanded Encyclopedia. With information on the Galar Region, Galar Pokedex and content from recent series' Pokemon Journeys and Pokemon Master Journeys. An awesome book for every Pokemon fan's collection, packed with more characters and Trainers than ever before![Bokinfo]