S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školy. Bez knih nebývá učený nikdo ani ve škole.

- Jan Amos Komenský
Otevírací doba knihovny
PRO DOSPĚLÉ PRO DĚTI

Oddělení pro dospělé

Beletrie

Bouře nad statkem Falkensee

Bouře nad statkem Falkensee

Kamecke, Luisa von

MDT: 821.112.2-31 MRF

Třetí kniha západopruské ságy se odehrává během druhé světové války.

Smrt šumavského poustevníka

Smrt šumavského poustevníka

Vondruška, Vlastimil

MDT: 821.162.3-31 MRF

Smrt poustevníka Baltazara je dalším detektivním případem pro Oldřicha z Chlumu. Na Oldřicha z Chlumu se obrátí o pomoc purkrabí pražského hradu Johánek z Poděhús. Před časem založil se svým zetěm Jarošem nedaleko Domažlic hrad Pušperk, který má přispět k ochraně zemské hranice. S Bavorskem jsou teď vztahy napjaté a nejspíše se chystá válka. Proto může být každá neobvyklá událost varováním. Jeho zeť našel poblíž hradu mrtvého poustevníka Baltazara, který žil v lesní chatrči u posvátné studánky. Kdo by však zabíjel muže se svatou pověstí, který nic nevlastnil a nikomu nevadil? Nakladatelská anotace.

Život začíná po přechodu

Život začíná po přechodu

Mlynářová, Marcela

MDT: 821.162.3-32 MRF

Oblíbená autorka řady autobiografických humorných vyprávění opět s nadhledem komentuje dění kolem sebe i ve světě a vypráví o svých příhodách a dobrodružných cestách. Opustil vás manžel s mladou milenkou? Jen jí dopřejte chátrajícího chlapa se zbytkem mízy. Vylétly vám děti z hnízda? Jásejte, že se na rozdíl od mnoha příživníků osamostatnily. Konečně nastala doba, kdy už nemusíte nic a můžete všechno. Oblíbená autorka řady populárních knih opět s humorem a nadhledem, zcela otevřeně a bez servítek komentuje dění kolem sebe i ve světě a vypráví nenapodobitelným stylem o svých pozoruhodných příhodách, o dobrodružných cestách po krásách naší země, ale také po Skotsku a Středomoří. Autorka potvrzuje, že není podstatný věk, ale přístup k životu, a navzdory všem ranám osudu je třeba vždy hledat to dobré a nikdy se nevzdávat. Kniha je vyzdobena půvabnými ilustracemi Terezy Budilové.

Případy ztracené noci.

Případy ztracené noci.

Quick, Amanda

MDT: 821.111(73)-31 MRF

První díl trilogie o ztracené noci, která navždy změnila tři ženy - ale na kterou si žádná z nich nepamatuje. Před sedmi měsíci se Pallas, Talia a Amelia neznaly, dokud se jim nestal osudný jejich pobyt v hotelu Lucent Spring. Zemětřesení a požár částečně hotel zničily, ale ony si na pobyt v něm nepamatují. Nyní jsou tyto tři ženy blízkými přítelkyněmi a společně moderují podcast nazvaný Akta ztracené noci, kde vyšetřují odložené případy, a doufají, že se spojí s dalšími lidmi, kteří mohli mít podobný zážitek jako ony - zážitek, který nějak posílil psychické schopnosti již přítomné v každé ženě. Nakladatelská anotace.

Sestry pod vycházejícím sluncem

Sestry pod vycházejícím sluncem

Morris, Heather

MDT: 821.111(931)-31 MRF

Silný příběh odvahy a přežití z japonského zajateckého tábora, kde se během druhé světové války zkříží životní osudy dvou nezdolných žen. Norah Chambersová miluje hudbu, svého manžela i svou osmiletou dceru. Jenže druhá světová válka umění nepřeje a rodiny kvůli ní končí v troskách. A tak dojde k tomu, že se roku 1942 Norah ocitne v japonském zajateckém táboře, kde musí čelit krutým podmínkám. Spolu s ní tam skončí i velšská zdravotní sestra Nesta Jamesová. Obě ženy na místě nelidského utrpení objevují záblesky lidskosti i nečekanou odvahu uvnitř sebe sama - a pomáhají tak i ostatním. Příběh vznikl na základě skutečných postav a událostí. Nakladatelská anotace.

Silnější než smrt

Silnější než smrt

Scottoline, Lisa

Historický román úspěšné americké autorky vypráví poutavý příběh o síle přátelství a lásky, který se odehrává v kulisách Věčného města v době, kdy mění životy vzestup italských fašistů. Elisabetta je odvážná krásná dívka, která sní o tom, že se stane spisovatelkou. Marco je trochu tajuplný, atraktivní cyklista a Sandro mladý židovský matematický génius. Marco se Sandrem o Elisabettu soupeří a svět se mezitím ocitá v ohrožení válkou

Dokonalé městečko

Dokonalé městečko

Karolová, Kateřina

MDT: 821.162.3-31 MRF

Hororový příběh české autorky. Bydlet ve vysněné lokalitě nemusí být taková výhra, jak by se zdálo... Když se Emě naskytne možnost bydlet v městečku vytvořeném pro hrstku vyvolených, zdá se, že se jí splnil životní sen. Každý však musí nejdřív projít přísným výběrovým řízením, podepsat smlouvu a dodržet pár zvláštních pravidel. A pak už je k dispozici vše, co si jen člověk může přát. Kdo by odolal? Po příjezdu na místo se však objeví řada znepokojivých událostí. Pod maskou dokonalosti a zářivých úsměvů se skrývá podivné tajemství. A odhalit celou pravdu se nevyplácí. Nakladatelská anotace.

Domek pro dva

Domek pro dva

Taylor, Kathryn

MDT: 821.112.2-31 MRF

Romantický příběh odehrávající se v anglickém Cornwallu. Milá Julia Shawova, mladá veterinářka, touží po novém životě. Ten si vysnila na anglickém venkově, kde se uchází o veterinární praxi. Bohužel ale není jediná. Veterinářka Julia Shawová hledá místo, kde by mohla začít znovu. Po těžkém období chce konečně najít bezpečný přístav. Zamiluje se do idylického Cove Cottage v malé vesničce Carywith v Cornwallu a rozhodne se zde žít a pracovat. Henry Campbell byl dosud neklidný světoběžník, který se nerad vázal. Veterinářskou praxi své přítelkyně Isobell v Cornwallu chce ale za každou cenu převzít. Bylo to vždy jeho útočiště, kterého se nedokáže a ani nechce vzdát. Dva veterináři na takovém místě jsou ale zkrátka přiliš, navíc když musí sdílet jeden zahradní domek. A tak mezi Julií a Henrym, perfekcionistkou a chaotikem, létají nejen věci, ale zanedlouho i jiskry. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Vraždy v Cherringhamu.

Vraždy v Cherringhamu.

Costello, Matthew J.

MDT: 821.111-31 MRF

Detektivní román z pera anglo-americké dvojice, ve kterém se Jack a Sarah opět společně vydávají po stopě záhadného vraha. Majitel panství Mogdon umírá v plamenech za velmi podezřelých okolností. Sarah s bývalým policistou Jackem nevěří, že by šlo o pouhou nehodu a že oheň vzplál sám od sebe. V přilehlé ospalé vesnici totiž žijí tři potomci mrtvého muže, kteří pravděpodobně zdědí po otci obrovské jmění. Co když mu ale někdo z nich na onen svět dopomohl? Nakladatelská anotace.

Útěk na venkov

Útěk na venkov

Caplin, Julie

MDT: 821.111-31 MRF

Romantický příběh odehrávající se na anglickém venkově vypráví o nešťastné Elle, která se vydává na venkov, hlídat dům své kmotry Magdy. Ilustrátorka Ellla odjede z milovaného Londýna na venkov hlídat dům své kmotry Magdy poté, co jí přítel oznámil, že si potřebuje dát pauzu. Chce si tam utřídit myšlenky a přijít na to, co od života doopravdy chce. Magda ale zapomněla zmínit jednu maličkost - že na ni v domě bude čekat fenka Tess, o kterou je třeba pečovat. Jak si Ella poradí se čtyřnohou spolubydlící, s mrzutým veterinářem Devonem a starousedlíky, kterým soukromí moc neříká? Přehodnotí svůj život a dá šanci lásce, i když si slíbila, že se bude mužům vyhýbat? Nakladatelská anotace. Kráceno.

Vesnice

Vesnice

Trpková, Kristýna

MDT: 821.162.3-31 MRF

Další kniha detektivní série o Lauře Linhartové a Adamu Benešovi, kteří tentokrát vyšetřují odložený případ ztracených dětí. V polích nedaleko obce Lipová jsou objeveny lidské ostatky. S největší pravděpodobností patří jednomu z pohřešovaných dětí, které zde během uplynulých let beze stopy zmizely. Nejenže vše nasvědčuje tomu, že chlapec byl dlouhé roky vězněn někde bez přístupu na denní světlo, dokonce se zdá, že se i navzdory rozsáhlému pátrání a nejrůznějším hypotézám policistů vesnici nikdy neopustil. Kriminální komisařka Laura Linhartová a její kolega Adam Beneš znovu otevírají dávno odložený případ a pouštějí se do dalšího napínavého vyšetřování. Je možné, že se pachatel ukrývá mezi zdejšími obyvateli? A existuje naděje, že jsou zbylé dvě děti ještě naživu? Nakladatelská anotace.

Oko

Oko

Minier, Bernard

Martin Servaz v továrně na horory. Osmý případ z bestsellerové série. Na samotě v horách žije slavný režisér hororových filmů Morbus Delacroix. Přestože propadl šílenství a misantropii, jeho jméno fanoušky děsivých filmů nepřestává fascinovat. A pak dojde k sérii odporných vražd, které by klidně mohly mít původ v jeho tvorbě. Kriminalistu Martina Servaze zavede pátrání až do ponurých kulis továrny na hororové filmy. V hrůzou prosáklých zdech se skrývá nejedno tajemství a na Servaze čeká možná největší záhada jeho kariéry

Až ke křížku

Až ke křížku

Teršová, Klára

MDT: 821.162.3-31 MRF

1970. Eliška Mazochová opouští s manželem a dvouletou dcerkou Volary. Odcházejí na periferii republiky do Aše, kde se chtějí skrýt před dlouhými prsty totalitního režimu. Eliška vyrůstá za totality a pere se s mnohostí rolí, jež má zastávat. Selhává ve své mysli jako přítelkyně, matka i manželka. Pocit ponížení je v ní zaset velmi hluboko, a teprve když cítí smrt na jazyku, chce napravit chyby, jichž se dopustila. Otázkou je, zda je to vůbec ještě možné… Setkáváme se s postavami, které jsou obrazem města Aše a metaforicky představují jeho soukolí. Nakonec město vždy tvoří lidé. Žije Aš, nebo už je mrtvá?

Až ke křížku je novela navazující na předchozí Bílý pramen: vyprávění z Aše a její minulosti. Autorka tentokrát nahlíží léta sedmdesátá prizmatem žen z vlastní rodiny.

Vůle žít

Vůle žít

Amphlett, Rachel

MDT: 821.111-31 MRF

Dokonalá vražda je ta, o které nikdo neví. Detektiv seržant Kay Hunterová řeší další zapeklitý případ. Příměstský vlak přejede tělo na úseku trati přezdívaném "míle sebevrahů". Brzy se však ukáže, že muž byl obětí promyšlené vraždy. Detektiv seržantka Kay Hunterová dojde k mrazivému závěru: inkriminovaná trať svou pověst získala kvůli brutálnímu sériovému vrahovi. Kay musí prošetřit řadu odložených případů a zároveň zjistit, kdo stojí za profesní mstou namířenou proti ní. Když dojde k další vraždě, Kay si uvědomí, že pachatel změnil svůj jízdní řád. Smrtící plán se dal do pohybu a čas se neúprosně krátí... Nakladatelská anotace. Kráceno.

Škola pro německé nevěsty

Škola pro německé nevěsty

Runyan, Aimie K.

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Román americké autorky. Osudy tří mladých žen v Německu za druhé světové války. Hanna a Klara jsou Němky, spoutané příkazy, které jsou po nástupu Hitlera k moci zaváděny v celém Německu. Očekává se, že budou především vzornými manželkami a matkami bez vlastního názoru, což se mají naučit v prestižní škole pro německé nevěsty. Ještě hůře je na tom však poloviční Židovka Tilde, navíc těhotná, které jde o život. Osudy dívek se protnou ve chvíli, kdy navzdory nebezpečí pomáhají Tilde při porodu... Kniha o snaze uchovat si vlastní důstojnost a svobodu uprostřed kruté a nebezpečné doby. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Někdo z nás

Někdo z nás

Trpková, Kristýna

MDT: 821.162.3-31 MRF

Psychologický thriller o tom, jak snadné je ztratit důvěru v někoho, koho známe celý život, a začít tak pod tlakem mimořádných situací pochybovat o tom, co jsou naši nejbližší vlastně zač. Lukáš, Theodora, Richard, Viola a Nela Herelovi jsou obyčejní lidé, sourozenci, kteří vždy a za všech okolností drží při sobě a nedají na sebe dopustit. Domácí idylku jim však jednoho dne naruší záhadný objev na zahradě náležící k jejich starému domu. Ten strhne lavinu nenadálých událostí. Spolu s děsuplným objevem se k životu probouzí jejich minulost, vzpomínky na nejnáročnější období jejich života, včetně mučivého tajemství, které nikdy nemělo spatřit světlo světa. Nakladatelská anotace.

Šepoty

Šepoty

Audrain, Ashley

MDT: 821.111(71)-31 MRF

Působivý román o čtyřech ženách a matkách zároveň, jejichž vzájemnou soudržnost a přátelské vztahy naruší jedno nesvědomité a bezohledné rozhodnutí. Whitney Loverlyová sedí u nemocničního lůžka svého malého syna Xaviera, který je v kómatu poté, co uprostřed noci vypadl z okna pokoje. Sužovaná výčitkami a vinou s nikým nemluví, zatímco se její muž, sousedé a přátelé snaží vyrovnat s tím, jakou roli hráli v událostech, jež ke strašnému neštěstí vedly: odcizení manželé Blair a Aiden Parksovi, nejlepší přátelé Loverlyových, Rebecca a Ben Goldsmithovi, kteří marně zkouší založit vlastní rodinu, a nakonec i Mara Alvarová, portugalská důchodkyně, kterou pronásleduje její osobní tragédie. Na pozadí Xavierova boje o holý život se odvíjí příběh o zkouškách mateřství a o tom, co se stane, když ženy odmítnou naslouchat svým šepotům. Nakladatelská anotace.

Závod s časem

Závod s časem

Regan, Lisa

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Detektiv Josie Quinnová o své sestře neslyšela od chvíle, kdy Trinity před třemi týdny po hádce utekla z jejího domu. Když tedy na odlehlé chatě, kam se Trinity uchýlila, najde lidské kosti, obává se Josie nejhoršího. Při ohledávání místa činu si ale Josie všimne stopy, kterou Trinity nechala přímo pro ni. Pátrání jí otevře sestřinu minulost a největší obavy i sny a postupně jí pomůže pochopit, proč a jak se Trinity dostala do nebezpečí. Po neprofesionálním přešlapu potřebuje najít velký příběh, který by zachránil její novinářskou kariéru, a zdá se, že se pokoušela navázat kontakt s nebezpečným sériovým vrahem.
Čas na nalezení Trinity se krátí. Může Josiin tým věřit jejím instinktům v případu, který je tak osobní? Dokáže Josie vyhrát závod s časem o Trinitin život?

Číslo 20

Číslo 20

Holland, Sam

MDT: 821.111-31 MRF

Další nervydrásající thriller od autorky bestsellerového Kopíráka. Detektiv Adam Bishop pronásleduje sériového vraha, který se nezastaví před ničím. Nález mrtvého muže na černé skládce, jehož tělo už stihly napůl ohlodat krysy, je sice drsný, ale detektiv Adam Bishop už si zvykl na ledacos. Když však kousek od oběti objeví nastříkané číslo XII a nedaleko číslo XIV, dojde mu krutá skutečnost: mezi odpadky se tu nejspíš nachází mrtvol víc. Hon na sériového vraha se rozbíhá - a velice brzy se Adama začne dotýkat i osobně. Zná totiž toho, kdo stanovil první číslo - dvacet - a zahájil odpočítávání. Sice ho chytili a uvěznili, ale zdá se, že ani mříže nezabrání tomu, aby bylo jeho hrůzné dílo dokončeno ... Nakladatelská anotace.

Krvavé tajemství

Krvavé tajemství

Amphlett, Rachel

MDT: 821.111-31 MRF

Brutální vražda v elitářské rodině. Třetí případ Kay Hunterové. Večírek na zahradě kentského zámečku se nečekaně zvrtne, když je objevena mrtvola šestnáctileté Sophie, na jejíž počest se slavnost konala. Přestože se nejdřív zdá, že policie jde na jistotu, podezřelých je nakonec mnohem víc. Aby Kay Hunterová zjistila, kdo za vraždou stojí, musí odhalit temná tajemství exkluzivní komunity, do níž Sophie patřila. Kay navíc stále pátrá po vlastních nepřátelích, a když učiní šokující objev, má pocit, že její život už nikdy nebude stejný.

Markýz hledá ženu

Markýz hledá ženu

Quinn, Ella

MDT: 821.111(73)-31 MRF
Největší hříšník

Největší hříšník

Jackson, Lisa

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Thriller americké autorky přináší nový případ pro dvojici detektivů Bentze a Montoyu, kteří bojují se zločinem v New Orleans. Detektiv Bentz si myslel, že už před lety zbavil New Orleans noční můry v podobě sériového vraha Otce Johna. Ale nové oběti usmrcené zabijákovým typickým způsobem jsou hrozivým náznakem toho, že tehdy nezemřel a teď znovu terorizuje město. Je Otec John opravdu zpět, nebo se jedná o dílo strašlivého imitátora? Nad slunce jasnější je jedině to, že se zabiják nemíní nechat zastavit, dokud i poslední hříšník nezaplatí cenu nejvyšší... Nakladatelská anotace.

Vraždy v červeném domě

Vraždy v červeném domě

Bým, Petr

MDT: 821.162.3-31 MRF

Detektivní román českého autora zavede čtenáře mezi miliardářskou smetánku. Ani tady však není o zločiny nouze. Když při autonehodě zahyne syn podnikatele Krupy, začíná rutinní policejní vyšetřování. Záhy je všem jasné, že nešlo o náhodu. Těch, kteří by na smrti muže mohli mít zájem, je totiž víc než dost. Mají všichni opravdu neprůstřelné alibi? Kromě Krupových kolegů musí vyšetřovatelé zahájit pátrání v rodině, neboť dojde k další vraždě, tentokrát ženy správce červeného domu, v němž Krupovi žijí. Nakladatelská anotace.

Andělé v bílých pláštích.

Andělé v bílých pláštích.

Bomann, Corina

MDT: 821.112.2-31 MRF

Příběh mladé zdravotní sestry, která je po 1. světové válce těžce poznamenaná smrtí snoubence. Nová životní etapa v podobě zaměstnání v právě vznikající nemocnici jí ale dodá potřebný optimismus k novému začátku. Berlín 1919. Na konci války mladou zdravotní sestru Hannu těžce poznamenala ztráta milovaného snoubence. Jen přechod do nově budované nemocnice Waldfiriede ji dokázal vytrhnout ze začarovaného kruhu zoufalství, protože si nepřála nic jiného než pomáhat trpícím a nemocným. A povzbuzována důvěrou sympatického vedoucího kliniky doktora Conradiho tuto zkoušku zvládla. Ale v okamžiku, kdy se už ve Waldfriede cítila jako doma, si ji znovu našla minulost. Nakladatelská anotace.

Tři týdny do svatby

Tři týdny do svatby

Quinn, Ella

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Romantický příběh osudového setkání lady Grace a Matta, hraběte z Worthingtonu. Lady Grace Carpenterovou na cestě z návštěvy starší příbuzné zastihla tak prudká bouřka, že se raději na noc uchýlila do hostince. Doma na ni čekají mladší sourozenci, které po smrti rodičů vychovává. Hodně sourozenců. Slíbila matce, že nedopustí, aby děti byly rozděleny mezi příbuzné, a už se smířila s tím, že se kvůli nim asi nikdy nevdá. Pak se najednou v hostinci objeví Matt, hrabě z Worthingtonu, do kterého je tak trochu zamilovaná už od svého vstupu do společnosti. Vůbec ji po letech nepozná a Grace se rozhodne, že pokud má zůstat do smrti sama, nebude alespoň stará panna. Matt se už téměř vzdal naděje na nalezení manželky, která by mu vyhovovala nejen fyzicky, ale i intelektem. Po večeru s neznámou, stráveném zajímavým rozhovorem, po němž následovala vášnivá noc, naprosto ztratí hlavu. Když navíc mladá žena do rána beze stopy zmizí, rozhodne se, že ji za každou cenu najde a ožení se s ní. To ještě netuší, jaké překážky na něj čekají. Nakladatelská anotace.

Vaše hospodyně

Vaše hospodyně

Hay, Alex

MDT: 821.111-31 MRF

Londýn roku 1905. Nejhonosnější dům v luxusní čtvrti Mayfair skrývá mnoho pokladů, ale i temná tajemství. Když se hospodyně, paní Kingová, začne příliš vyptávat, je na hodinu propuštěna. Nenechá si to ale líbit a rozhodne se pomstít. Ví moc dobře, jak na to. Ve světě zlodějů a podvodníků je jako doma. Vyrostla v něm. Dá dohromady skupinu žen z okraje společnosti, které se nechají do domu najmout jako služebné, aby společně provedly tu nejodvážnější loupež, jakou kdy Londýn zažil. Hospodyně, pokojské, švadleny – kdo by je podezíral? Připraví rafinovaný plán: během dlouho očekávaného maškarního plesu vykradou dům přímo před nosem majitelky i jejích vážených hostů.

Pán hory

Pán hory

De la Motte, Anders

MDT: 821.113.6-31 MRF

Švédský mistr krimi Anders de la Motte přichází s novou napínavou krimi sérií, která dá nahlédnout do temných stránek lidské duše. Inspektorka Leonore Askerová z policejního oddělení v Malmö s kolegy moc nevychází. Místo aby se mohla zúčastnit právě probíhajícího vyšetřování zmizení mladé Smilly Holstové, odsunuli ji do Oddělení ztracených duší, kde se řeší staré případy, které nikdo nechce. Leo je však odhodlaná to nevzdat. Stejně jako ten, kdo stojí za Smilliným únosem. Leo ho touží chytit. A on prahne po další trofeji... Nakladatelská anotace.

Sběratel

Sběratel

Silva, Daniel

Na začátku to vypadalo na „obyčejnou“ loupež a vraždu. Když se však na místě činu - v luxusní vile jihoafrického lodního magnáta v italském Amalfi - nalezl desítky let hledaný obraz Vincenta van Gogha a nepřímé důkazy, že se zde nacházel obraz ještě mnohem vzácnější, nastal čas Gabriela Allona. Legendární bývalý šéf izraelské tajné služby sice žije v ústraní v Benátkách, kde se věnuje restaurování obrazů, avšak nabídku, aby ověřil pravost nalezeného obrazu a přišel na to, jaký další obraz se zde nacházel, přijímá. Otázkou není, kdo ukradl Koncert Johannese Vermeera tenkrát, před třiceti roky, ale kdo se ho zmocnil nyní. A zejména proč

Smrt pod kůží

Smrt pod kůží

Patterson, James

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Když se oběť stane detektivovou posedlostí. Strážník Walter OBrien se při své první službě v řadách detroitské policie náhodou dostane na místo vraždy. Uvnitř zchátralého bytu právě vyděšená krásná dívka usmrtila svého únosce. Představí se jako Amy Archerová a mezi ní a Walterem okamžitě vznikne podivné pouto. Když ji Walter převáží do nemocnice, Amy se podaří utéct z jeho policejního vozu, čímž policii překazí vyšetřování. A Walter ji nemůže dostat z hlavy.

V době, kdy je povýšen na detektiva, se už jeho fascinace zmizelou šedookou ženou mění v posedlost. A když Amy znovu zahlédne, je odhodlaný ji najít. Zjistí ale, že je nějakým způsobem zapletená do řady nevysvětlitelných vražd, které právě vyšetřuje. Po mladé ženě pátrá i tajná vládní agentura, s níž začne Walter spolupracovat. Postupně odhalují související vraždy, které sahají daleko do minulosti. Walter ví, že právě on musí zabránit dalším úmrtím. Jak vysokou cenu ale bude ochotný zaplatit, aby vražedné běsnění jednou provždy zastavil?

Zlatá vařečka

Zlatá vařečka

Maxwell, Jessa

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Pro šest amatérských pekařů a pekařek je účast v soutěži Týden pečení splněným snem a jsou připraveni udělat naprosto vše pro to, aby vyhráli. Jenže pro slavnou moderátorku Betsy Martinovou znamená toto klání mnohem víc. Panství Grafton, kde se koná, je domovem a dědictvím její rodiny – a Týden pečení je jejím životním dílem. Obojí musí být i nadále úspěšné. Ovšem jakmile soutěž odstartuje, začnou se dít podezřelé věci. Nejprve jde o drobné sabotáže. Kdosi vymění cukr za sůl. Příliš vysoká plotýnka... A když je objeveno mrtvé tělo, je jasné, že pro někoho zde je Zlatá vařečka cenou, pro kterou stojí za to zabíjet... Toto spojení A pak nezbyl žádný a Peče celá země vás bude moc bavit!

Botanik

Botanik

Craven, M. W.

MDT: 821.111-31 MRF

Román z britské krimisérie. Pro muže, který nenávidí záhady zamčených pokojů, Washingtona Poea, to vypadá na nejdelší pracovní týden v životě ... Detektiv Washington Poe může na jedné ruce spočítat přátele, které má. Je tu samozřejmě šíleně brilantní, bezelstně nevinná civilní analytička Tilly Bradshaw. Svou sužovanou šéfku, detektivku inspektorku Stephanie Flynnovou, zná už léta, jako svou nejbližší sousedku, hlídačku psů na plný/částečný úvazek, Victorii. A pak je tu Estelle Doyle, sžíravá patoložka. Vražda jejího otce se zdá být zároveň otevřeným a uzavřeným případem. Estelle má na svých rukou zbytky střelného prachu a v domě obklopeném čerstvým sněhem jsou pouze její stopy, které vedou dovnitř. Od svého zatčení řekla jen tři slova: "Řekněte Washingtonu Poeovi". Mezitím zabiják, který vraždí jedem, jehož tisk nazval Botanik, posílá básně a lisované květiny celebritám. Zdá se, že dokáže procházet zdmi... Nakladatelská anotace. Kráceno.

Čekanky.

Čekanky.

Kleypas, Lisa

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Milostný román odehrávající se v polovině devatenáctého století v Anglii. Hannah, hlavní hrdinka milostného dramatu, je zcela náhle vržena do nečekané situace. Pro lásku je nutné udělat cokoli! Rafe Bowman, bratr dvou čekanek a syn úspěšného amerického průmyslníka, by velice rád převzal vládu nad evropskými podniky svého otce. Svérázný starý pán si ovšem klade jako podmínku, že se syn ožení s anglickou aristokratkou. Jednu mu dokonce přímo doporučí: Natálii Blandfordovou. Protože však čtveřice bývalých čekanek nechce nic ponechat náhodě, rozhodnou se milou Natálii prověřit. Jako zdroj hodnověrných informací jim má posloužit Natáliina neurozená společnice Hannah, která od samého počátku zastává názor, že se Rafe pro její chráněnku vůbec nehodí. Nejenže se neumí chovat ve vznešené společnosti, ale dokonce si dovolil Hannah políbit. Taková troufalost! Nakladatelská anotace.

Vůně šafránu

Vůně šafránu

Parsley, Sarah

MDT: 821.162.3-31 MRF

Milostný román s erotickým nádechem z přelomu 18. a 19. století o ženském soupeření v získání lásky jednoho muže. Mladá šlechtična Karolína soupeří se svou sestřenicí Eliškou o přízeň obchodníka Fabiena. Intriky ji ale nakonec o všechno připraví, Karolína skončí v klášteře a Fabien v nešťastném manželství s její sokyní. Po dvou letech se Karolína vrací k normálnímu životu a stane se správkyní hostince. Daří se jí a zanedbané místo se brzy stává centrem dění, ale k úplné spokojenosti jí stále něco chybí. Může mít láska k ženatému muži šťastný konec, nebo na ni čeká úplně jiný osud? Nakladatelská anotace. Kráceno.

Tajné zásnuby

Tajné zásnuby

James, Eloisa

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Romantický příběh s jiskřivými dialogy plnými francouzského šarmu a suchého britského humoru; odehrává se po napoleonských válkách v březnu až říjnu 1816 ve Velké Británii. Giles Renwick, hrabě z Lilfordu, ze sebe nikdy neudělal hlupáka kvůli ženě – dokud nepotkal lady Yasmin Régnierovou. Yasmin pro něho není vhodná žena v žádném ohledu: ne jako manželka, rozhodně ne jako milenka (je dáma!), dokonce ani jako přítelkyně, protože jeden druhého nesnášejí. Její šaty mají příliš hluboký výstřih a navlhčené sukně jí obepínají hezká stehna. Ráda klevetí – a chichotá se. Není důstojná ani zdvořilá, a dokonce ani rodilá Britka, neboť její otec má francouzské předky. Nemluvě o tom, že její matka byla jednou z Napoleonových milenek, což se lady Yasmin nesnaží tajit. Proč ji tedy požádal o ruku? A co udělá, jestli řekne ano?

Vraždy v Cherringhamu.

Vraždy v Cherringhamu.

Costello, Matthew J.

MDT: 821.111-31 MRF

Oblíbený starý loutkář Otto těsně před začátkem představení nečekaně umírá na srdeční infarkt. Bývalý policista Jack při poskytování první pomoci objeví na jeho těle zvláštní tetování, které se mu zdá velmi povědomé. Jack pojme vážné podezření, že loutkářova smrt nebyla pouhou nešťastnou náhodou. Spolu se Sarah se vydává po stopách zákeřného vraha.

Noční ptáčata

Noční ptáčata

Armstrong, Kate J.

MDT: 821.111(73)-31 MRF

Fantasy román pro mládež o síle ženské magie, ve kterém se tři odvážné mladé ženy Matilde, Æsa a Sayer dokáží postavit společenským pravidlům. O nočních ptáčatech se ve městě Simta mluví jen šeptem - jsou to dívky s výjimečnou magií v krvi. Jediným polibkem mohou změnit lidský osud. Jejich identita je přísně tajná, ale žádné tajemství nemůže zůstat skryto navždy. Když Matilde a její sestry zjistí, že jejich schopnosti jsou daleko silnější, než jim mocní tvrdili, budou se muset rozhodnout. Zůstanou ve zlaté kleci, nebo zkusí změnit prohnilý systém od základu? Nakladatelská anotace. Kráceno.

Pojízdná čajovna splněných snů

Pojízdná čajovna splněných snů

Raisin, Rebecca

MDT: 821.111-31 MRF

Příběh skvělé Rosie, která má svůj život pevně ve svých rukou. Nebo si to aspoň myslela. Přesně do chvíle, než se s ní na její narozeniny rozejde manžel, který má úplně jiné představy o životě. Rosie má život pod kontrolou. Vypracovala se na zástupkyni šéfkuchaře v michelinské restauraci, je vdaná za skvělého muže a budoucnost vypadá růžově. Vše běží podle plánu až do okamžiku, kdy se vrátí domů a v předsíni najde manžela na odchodu se sbalenými kufry. Rosie se rozhodne zlomené srdce utopit ve sklence (nebo spíš dvou lahvích) vína a druhý den ráno zjistí, že v alkoholovém opojení koupila obytné auto! A tak se rozhodne využít příležitost ke změně a vyrazí na životní cestu se svou pojízdnou čajovnou. Ta sice nezíská žádné michelinské hvězdy, ale srdce mnoha lidí ano. Nakladatelská anotace.

Strážci růže

Strážci růže

Gablé, Rebecca

MDT: 821.112.2-31 MRF

Druhý díl historické pentalogie, odehrávající se v čase takzvané stoleté války, líčí další osudy fiktivní šlechtické rodiny Waringhamů na pozadí významných událostí anglických dějin. Volné pokračování románu Úsměv Štěstěny. Anglie roku 1413. Třináctiletý Jan z Waringhamu má obavy, že ho otec bude nutit, aby se vydal na církevní dráhu, a proto uprchne a vydá se do Westminsteru. Tam se setká s králem Harrym a po jeho boku se stane už v útlém mládí rytířem a válečným hrdinou. Avšak Harryho nenadálá smrt uvrhne Anglii do hluboké krize, neboť jeho syn a následník trůnu má pouhých osm měsíců... Nakladatelská anotace.

Červená nit osudu

Červená nit osudu

Skočílková, Mirka

Příběh mladé ženy, která teprve v dospělosti nachází citovou oporu, kterou tak moc postrádala jako dítě. Benjamin je milující manžel, skvělý táta, ale stále častěji upřednostňuje svou profesi hasiče před rodinou. Za každou cenu se snaží všechny kolem sebe zachraňovat. Jednoho dne ale jeho hrdinství všem změní život

Na březích Dněpru

Na březích Dněpru

Bergel‘son, David Rafailovič

MDT: 821.112.28-31 MRF

Román vyšel poprvé v roce 1932 a je inspirován dobou autorova dětství a raného jinošství v židovském městečku na dnešní Ukrajině, jež tehdy patřila k carské říši. Chlapec Penek pochází z jidiš hovořící rodiny velkoobchodníka s obilím a dřívím. Je v ní nejmladším, avšak nemilovaným dítětem. Postupně se vzdaluje náboženskému i společenskému životu svých příbuzných a stále častěji utíká z velkého bohatého domu na předměstí štetlu, kde vládne nepředstavitelná bída. Jeho sympatie patří stále více světu chudiny a drobných řemeslníků, jejichž synové, ačkoli je pro ně původně „zatracený panský synek", ho na konci příběhu přijmou za svého. Nakladatelská anotace.

Nemesis

Nemesis

Smith, Wilbur A.

MDT: 821.111-31 MRF

Paříž 1794: Paul Courtney přihlíží v davu popravě své matky, které slíbil, že přežije, ať se děje cokoliv. Šťastně se mu podaří zachránit dívku, jíž přísahá věrnost. Svět je ale ve válce a zrádci číhají na každém rohu. Kapské Město 1806: Když se Adam Courtney vrací ze služby u námořnictva zpátky domů, najde svou usedlost zničenou a členy rodiny povražděné. Adamovi nezbývá než přijmout osud a vydat se přes několik kontinentů za pomstou.

Bestie v uniformě

Bestie v uniformě

Křišťan, Lukáš

MDT: 821.162.3-32 MRF

Originálně zpracovaná kriminální próza, inspirovaná skutečným případem hromadné vraždy z 20. let 20. století, složená z výpovědí a dalších vyšetřovacích záznamů. V noci z 9. na 10. dubna 1926 se neznámý pachatel vloupal do statku Doyscherhof, kde začal bez milosti bít sekyrou spící rodinu. Nejdříve dospělé, potom děti. Vrah si však nevšiml, že pod tělem otce bylo ještě jedno dítě, které se později stalo hlavním svědkem. V této originální detektivce založené na skutečném prvorepublikovém případu budete hlavním vyšetřujícím vy. Postupně se před vámi složí mozaika mrazivého příběhu a nakonec se stanete svědky procesu, který tehdy neměl obdoby. Nakladatelská anotace.

Černé léto

Černé léto

Craven, M. W.

MDT: 821.111-31 MRF

Další ze série detektivních thrillerů s hlavním hrdinou, detektivem Washingtonem Poem. Tilly a Poe jsou zpět - při policejním vyšetřování, které dostává Washingtona Poea do velkých potíží. Před šesti lety sehrál jako policejní důstojník v Cumbrii velkou roli v případě vraždy dcery slavného šéfkuchaře Jareda Keatona. Ačkoli její tělo nebylo nikdy nalezeno, Poe nepochyboval, že Keaton zabil osmnáctiletou Elizabeth v restauraci, kterou společně vedli. Porota souhlasila a šéfkuchař byl odsouzen na doživotí. Nyní se ale žena, která se prohlašuje za Elizabeth Keatonovou, přihlásila místnímu policejnímu důstojníkovi. Jak se mohl Poe tak mýlit? Nakladatelská anotace. Kráceno.

Tiché hlasy

Tiché hlasy

Gibney, Patricia

MDT: 821.111(415)-31 MRF

Rachel Mullenová byla zavražděna, a když inspektorka Lottie Parkerová objeví v jejím hrdle skleněný střep, obává se, že může jít o oběť sériového vraha. Noc předtím byla dívka na večírku v nové luxusní restauraci a Lottie znepokojuje, že Rachelina kabelka a klíče zmizely a že nikdo z účastníků party ji neviděl odcházet. Když už si Lottie myslí, že má stopu, naplní se její nejhorší obavy: byla nalezena další žena... se střepem v krku. Jenže mladá lékařka nebyla hostem večírku, takže je Lottie pořád na začátku. A pak se ztratí její snoubenec Boyd. Dokáže Lottie proniknout do mysli zvráceného vraha dřív, než bude pozdě? Nebo bude muž, jehož miluje, navždy umlčen?

Pomalu hořící oheň

Pomalu hořící oheň

Hawkins, Paula

MDT: 821.111-31 MRF

Nový román autorky Dívky ve vlaku – knihy, která se stala fenoménem. Když je na říčním člunu v Londýně nalezen brutálně zavražděný mladík, v centru pozornosti se ocitají tři ženy, které ho znaly. Laura, temperamentní podivínka, o níž si leckdo myslí, že je nebezpečná, s Danielem strávila poslední noc před jeho smrtí. Jeho sousedka Miriam ví, že ačkoli Laura odcházela z místa činu s krví na oblečení, nemusí to ještě znamenat, že je vražednice – hořká zkušenost Miriam naučila, co to znamená, ocitnout se v nesprávný čas na nesprávném místě. A do třetice je tu Carla, teta zavražděného, která dosud truchlí nad nedávnou smrtí jiného člena rodiny. Nikomu nevěří – vždyť i dobří lidé mohou být schopni strašlivých činů. Tři ženy, které nemají společného nic kromě zášti, kterou k zavražděnému cítily… Jak dlouho mohou doutnat křivdy a stará tajemství, než se rozhoří v divoký plamen?

Straší! U nás straší!

Galbičková, Jana

MDT: 821.16

Tato kniha vás zavede na místa opředená tejemstvím, na místa začarovaných studánek, horských duchů, vodníků, nadpřirozených bytostí, tajemných víl, krásných panen, bludiček, světýlek, lesních mužíků i plamenncýh ohniváků. Pojďte se s námi bát do Adršpašsko-teplických skal, Orlických hor a Podorlicka, Kladska, Broumovska, Hradecka i Pardubicka.

Naučná dospělí

Jak přemýšlí náš teenager?

Jak přemýšlí náš teenager?

Carey, Tanith

MDT: 159.922.8 MRF
Zkvašeno

Zkvašeno

Ouhrabková, Zuzana

MDT: 641 MRF

Máte touhu začít a nevíte, z jakého konce to vzít? Nebo už jste něco zkusili, ale nedaří se? Udělejte to jednoduše. Kvašení a kysání patří pravděpodobně k nejstaršímu způsobu konzervace jídla a získávání nových chutí. Jen si představte toho pračlověka, který nechal stát omylem přes den obilnou kaši v teple, napršelo mu do nasbíraných malin nebo zapomněl rybičky v nádobě s mořskou vodou a našel je až za pár týdnů. Zvědavý pračlověk ochutnal (v případě nakvašené kaše ji teda ale ještě musel upéct) a ejhle – objevil malinové víno, rybí omáčku a kváskové pečivo. A to je právě jedno z kouzel kvašení – na domácí přípravu nepotřebujete moc věcí, nic extra nemusíte umět a možnosti jsou tak široké, že určitě najdete něco, co vám bude chutnat. Nebojte se selhat a hlavně se do toho pusťte. S touto knihou získáte představu o tom, co znamená živit člověka i jeho mikroby, jak si připravovat smysluplné a široce využitelné fermenty a sestavovat z nich plnohodnotné pokrmy. Cílem každého receptu pak je, aby jídlo hotové do pár minut bylo i chuťově bohaté, plné textur a vůní a bylo synbiotické, čili aby obsahovalo zásadní podíl doporučené denní porce vlákniny a zároveň i živé mikroorganismy. Vláďa i Zuzka toto téma doslova žijí každý den už více než deset let a předkládají své zkušenosti s oblíbenými fermenty a recepty, bez kterých už si svoje každodenní jídlo nedovedou představit.

Stezka Českem

Stezka Českem

Úbl, Martin

MDT: 908.437 MRF
Jak vychovat z dítěte sportovce

Jak vychovat z dítěte sportovce

Petráš, Václav

MDT: 796.015

Václav Petráš svoji předchozí knihu Psychologie vítězství adresoval přímo samotným sportovcům. Tentokrát se obrací na jejich rodiče, resp. rodiče dětí, které jsou se sportem teprve v začátcích a mají sportovní kariéru z větší části před sebou. Jak je v jejich sportování podpořit a vyvarovat se rodičovských chyb, které mohou mít na malého sportovce negativní vliv, to vám Václav Petráš, úspěšný sportovní psycholog, prozradí ve své nové knize JAK VYCHOVAT Z DÍTĚTE SPORTOVCE. Vysoce praktická a skvěle strukturovaná kniha se v každé kapitole věnuje jednomu aspektu sportovní psychologie, najdeme tak kapitoly věnované srovnávání výkonů, rozdílu mezi sebedůvěrou a sebevědomím, dozvíme se, jak se vyrovnávat s nervozitou nebo jak zacházet s pozitivní a negativní zpětnou vazbou. Na začátku každé kapitoly najdeme příběh z praxe Václava Petráše (ať už z jeho praxe psychologa, nebo z jeho vlastního sportování), v němž máte za úkol najít „rodičovskou chybu“. S pomocí návodných otázek se nad ní potom zamyslet a ve zbytku kapitoly ji s autorem podrobně rozebrat. A hlavně se jí jako rodič vyvarovat, k čemuž autor dává srozumitelná praktická řešení a návody. V textu tak najdete graficky odlišené rychlé tipy - doporučení, poznámky či krátké příběhy s tipem k dané problematice, diskusní okénka - přímé ukázky toho, jak lze o daném tématu s mladými sportovci komunikovat a témata k probrání – doporučení k tomu, kterým směrem se snažit konverzaci stáčet či jaká témata by měla určitě zaznít. Závěr každé kapitoly pak patří tříbodovému shrnutí, které připomene klíčové myšlenky z dané kapitoly.

Oddělení pro děti

Beletrie

Peppa na cestách

Peppa na cestách

MDT: 821-32 MRF

Dobrodružství oblíbené Peppy a její rodiny ve čtyřech příbězích. Peppa s rodinou míří na nezapomenutelný výlet. Nejdřív se vypraví do Londýna, kde si užijí návštěvu královského paláce nebo jízdu červeným dvoupatrovým autobusem. Ve druhé pohádce stihne Peppa obletět celý svět - hory, džungle, poušť nebo zmrzlé pláně. Kde se jí bude líbit nejvíc? Během třetí cesty navštíví rodinka Ameriku a prohlédne si mrakodrapy, Sochu svobody i Hollywood. A na závěr se Peppa podívá do Skotska. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Zvířecí počítání

Zvířecí počítání

Horáček, Petr

MDT: 592/599 MRF

Knížka pro první seznámení dětí nejenom s číslicemi od jedné do deseti, ale i díky celostránkovým ilustracím se zvířaty z celého světa. Malé čtenáře budou světem počtů provázet lemuři, pandy, žirafy a další tvorové. Zvířátka si na každé straně můžete nejdřív spočítat - a po odklopení pohyblivé části napravo na vás vykoukne správná číslice! Batolata i předškoláci si tak počítání osvojí hravým a zábavným způsobem. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Let’s go under the sea!

Let’s go under the sea!

Horáček, Petr

MDT: (0.025.2) MRF

A peep-through underwater adventure to share with your baby.
What can you find under the sea? Peep-through the submarine window to find out in this colourful board book from award-winning author-illustrator Petr Horacek.

Let´s go into space!

Let´s go into space!

Horáček, Petr

MDT: (0.025.2) MRF

A peep-through space adventure to share with your baby.
3, 2, 1, blast off! What can you see in space? Peep-through the rocket windows to find out, in this colourful board book from award-winning author-illustrator Petr Horacek.

The mouse who reached the sky

The mouse who reached the sky

Horáček, Petr

MDT: 821-93 MRF

A beautifully illustrated and charming story about Little Mouse and her friends from the much loved and award-winning Petr Horacek, an illustrator described by the Washington Post as "the thinking tot's Eric Carle". What is that beautiful red, shiny thing hanging from the tree? Little Mouse thinks it's a marble, but Mole is sure it's a balloon and Rabbit says it's a ball. None of them can reach it by themselves, so how will they discover what it really is? Enjoy lifting the flap to reveal the tasty surprise at the end.

Spy x family.

Spy x family.

Endō, Tatsuya

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Anya se chce soustředit na velkou válku přátelství proti Yor, která se sblížila s Desmondovou manželkou Melindou! Jenže během školní exkurze se studenti zapletou do potíží?!

Čtyři roční období

Čtyři roční období

MDT: 821-32 MRF

Další čtyři veselé příběhy o rodině prasátek na motivy televizního seriálu. Na jaře uspořádala paní Zaječice vejco-lepou velikonoční hru! Nechyběla velikonoční přáníčka, ani heboučká kuřátka. Ale kam se poděla paní Zaječice? V létě se Peppa nemohla dočkat, až pojede s rodiči na dovolenou. Co si nejvíc ze všeho užije? Je podzim, Halloween a Peppa s Tomem pozvali kamarády k babičce a dědečkovi na strašidelné představení. Bude dost strašidelné? Je bílá zima, všude sníh a Peppa a Tom s babičkou a dědečkem navštívili Zamrzlé království. Co všechno v něm zažili? Nakladatelská anotace.

Choo choo

Choo choo

Horáček, Petr

MDT: 821-93 MRF

Choo-choo! The train is ready to leave. Turn the shaped pages and join in with all the noises the train makes as it travels through the woods, over the bridge, into the tunnel ... and all the way to the seaside.

The last tiger

The last tiger

Horáček, Petr

MDT: 821.111-93-32

Obrázkový příběh o silném tygrovi, který je chycen do lidského zajetí.

Death note

Death note

Ōba, Tsugumi

MDT: 821-31 MRF-sel

Legendární fantaskní thriller se už dostává ke třetímu dílu. Lightovi se podařilo zlikvidovat většinu svých protivníků, ale ten hlavní, tajemný detektiv známý pouze jako „L“ stále zůstává. Do Lightova pokoje jsou navíc nainstalované kamery a samozvaný tvůrce dokonalého světa je pod přísným dohledem. Jak zvládne dál zabíjet? A aby bylo ještě hůř, na scéně se objevuje druhý Kira.

Death note

Death note

Ōba, Tsugumi

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Démon Ryuk ztratil svůj zápisník. Na tom by nebylo nic hrozného... kdyby to ovšem nebyl Zápisník smrti, a kdyby ho neztratil ve světě lidí. A kdyby ho nenašel vzorný studen Light Yagami, který se rozhodl, že zbaví svět zla - tím, že pozabíjí všechny zločince. Je to chvályhodná myšlenka, jenže Light brzy jistí, že pokud chce vytvořit dokonalý svět, nesmí váhat přinášet oběti i z řad nevinných lidí. Těch, kteří se ho snaží zastavit. A bude jich hodně.
Death Note: Zápisník smrti vám přináší největší souboj v dějinách lidstva. Smrtící šachovou partii mezi geniálním zabijákem a neméně geniálním detektivem vystupujícím pouze pod pseudonymem "L".

Death note

Death note

Ōba, Tsugumi

MDT: 821-31 MRF-sel
Velký zlý vlk je nemocný!

Velký zlý vlk je nemocný!

Leroy, Jean

MDT: 821.133.1-32 MRF

Velký zlý vlk dostane ukrutnou rýmu. Ale co dělat, když se k smrti bojí doktora a nesnáší sirup? Interaktivní knížka s prstovým maňáskem vhodná k dramatickému předčítání. Celou knihou prostupuje látková hlavička vlka, kterou lze pomocí dvou prstů pohybovat (zavírat a otvírat ústa, kroutit s ní, dívat se do různých stran). Celostránkové ilustrace jsou doplněny krátkým vyprávěním prodchnutým citoslovci.

Útok titánů 14

Útok titánů 14

Isayama, Hajime

Velitel Erwin má jasno – válku s Titány nelze vyhrát, aniž by se Průzkumníci napřed nevypořádali s nepřítelem uvnitř zdí. Politika je ovšem ošemetná věc, a pokud plán selže, mohou se naši hrdinové ocitnout na popravišti dřív, než řeknou „Eren“. Obzvláště stojí-li proti nim vlivný a sadistický důstojník Kenny Ackerman, známý též jako „Kenny Rozparovač“.

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Manga. Zatímco velitel Erwin bojuje s pomocí starých přátel o holý život, Leviho oddíl získává novou posilu a společně se vydávají na pomoc Erenovi a Historii. Ti se mezitím ocitají v podivné společnosti Roda Reisse, jehož role v celém spiknutí zůstává nejasná – jisté je pouze to, že jen on je schopen vrátit Erenovi jeho vzpomínky a rozluštit tak záhadu zmizení jeho otce.

Útok titánů 13

Útok titánů 13

Isayama, Hajime

MDT: 821-31 MRF-sel

Cíl operace je jasný – osvobodit Erena z rukou Titánů. Jenže za jakou cenu? Velitele Erwina čeká těžké rozhodnutí a ostatní si nestojí o moc lépe. Ymir si musí vybrat, na čí straně stojí, a Kristě nezbývá než přijmout svou minulost a poprat se s osudem, který ji předurčil k velkým věcem...

Ty jsi můj králíček

Ty jsi můj králíček

Brown, Margaret Wise

MDT: 821.111(73)-32 MRF

Byl jednou jeden králíček a toho napadlo, že uteče z domova. A tak řekl mamince: „Já uteču.“ „Jestli utečeš,“ odpověděla maminka, „poběžím za tebou, protože jsi můj králíček“ Citlivé a něžné vyprávění o tom, co by se stalo, kdyby Kdyby byl králíček pstruhem, kosem, námořníkem, artistou, malým chlapce Ať je, čím chce, maminku má ale vždycky jen jednu. A ta ho bude chránit, doprovázet a milovat, ať už bude králíček, čím bude.
Kniha poprvé vyšla v roce 1942 a od té doby se stala dětskou knižní stálicí, která svým příběhem nepřestává lákat a těšit ani dnes.

Útok titánů 11

Útok titánů 11

Isayama, Hajime

MDT: 821-31 MRF-sel

Titáni, kteří před pěti lety způsobili zkázu zdi Maria, se vracejí – a jejich cílem není nikdo jiný než Eren. Ten však už dávno není tím vyděšeným dítětem, co dřív, a oba jeho protivníci se o tom brzy přesvědčí na vlastní kůži..

Královna a její corgi

Královna a její corgi

Perry, Caroline L.

MDT: 821.111-32 MRF

Dokonce i tak známý a oslavovaný monarcha, jakým byla britská královna Alžběta II., potřebuje svého důvěrného přítele. Už jako malá holčička ho našla ve svém štěněti plemene corgi, které pojmenovala Susan a s kterým si vytvořila pevné pouto. Královna měla ve svém životě více než 30 corgi společníků a téměř všichni byli přímými potomky její milované Susan. Autorky milým a jednoduchým přístupem zmiňují mnohé důležité mezníky nejprve princeznina a pak i královnina života. Vyprávění je doprovázeno nádhernými ilustracemi.

Death note

Death note

Ōba, Tsugumi

MDT: 821-31 MRF-sel

Jeden z členů mocné firmy Jocuba je nový Kira... a L na něj začíná líčit past! Jenže políčit na někoho, kdo vládne nadpřirozenými schopnostmi, není žádná legrace, zvláště když nikdo pořád ještě neví, jak ty schopnosti vůbec fungují. V sázce je ovšem hodně, a tak je nutné riskovat.

Útok titánů 9

Útok titánů 9

Isayama, Hajime

MDT: 821-31 MRF-sel

Titáni útočí na Zeď Rose a v cestě jim stojí jen hrstka obránců z řad Průzkumníků. Nastává šílený boj o čas, ve kterém jde především o záchranu obyvatel okolních vesnic, jež stojí v cestě smrtícím titánským šlépějím. Na Průzkumníky přitom čeká nejeden těžký úkol, ale též několik šokujících překvapení.

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Splácet otcovy hříchy není nic lehkého, avšak Eren je pevně rozhodnut vyjít Rodu Reissovi vstříc a obětovat se pro dobro lidstva. Ani Historia však nehodlá přihlížet, jak se její vlastní otec dopouští zla, a mezi otcem a dcerou tak hrozí vypuknout rodinný spor, který by mohl být lidské rase osudný...

Útok titánů 17

Útok titánů 17

Isayama, Hajime

MDT: 821-31 MRF-sel

Otevírá se nová kapitola lidských dějin a na první pohled by se mohlo zdát, že je vítězství na dosah. Avšak zatímco armáda chystá znovudobytí Zdi Maria, titáni nečekají a plánují vlastní kroky. Eren mezitím vyhledá otcova starého přítele, aby se ho vyptal na pár důležitých věcí...

Zabiják démonů.

Zabiják démonů.

Gotoge, Koyoharu

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Tandžiró konečně zahání do kouta Hantenguovo hlavní tělo. Co nevidět má ale vyjít slunce, takže se musí rozhodnout mezi záchranou Nezuko a honbou za nepřítelem. Jak si nakonec poradí? Dokáže porazit vyšší Měsíc? A přežije jeho mladší sestra?

Zámek z pavučiny kouzel

Zámek z pavučiny kouzel

Anderson, Sophie

MDT: 821.111-31 MRF

Magie je všude kolem nás, stačí jen věřit. Když třináctiletá Olja projde kouzelnou bránou ukrytou na rodném zámku, na druhé straně najde úplně jiný svět: zakletou magickou říši plnou zoufalství a beznaděje, kterou ovládá všemocný černokněžník. V nebezpečí se brzy ocitá nejen ona sama, ale i její rodina a noví přátelé. A čas se krátí. Dokáže v sobě Olja objevit čarovnou moc a zachránit tak magickou říši, svůj vlastní domov i všechny, na kterých jí záleží?

Podobně jako v Chaloupce na muřích nožkách nebo v Dívce v medvědí kůži napsala Sophie Andersonová i tentokrát pohádkový, dojemný a hřejivý příběh o hledání sebe sama, o síle přátelství a nalézání odvahy.

Karlík a Klub kapucí

Karlík a Klub kapucí

Berner, Rotraut Susanne

MDT: 821-93-053.4 MRF

Králík Karlík spolu se svými kamarády hledá ztracené kuře. Hledejte spolu s ním a objevujte i další zvířata ukrytá v této obrázkové knížce.

Kočičí válečníci

Kočičí válečníci

Hunter, Erin

MDT: 821.111-31 MRF

Fantasy příběh, kde hlavními hrdiny jsou divoké kočky, které spolu vedou neustálé spory a války. Napětí mezi kočičími klany v lese stoupá a Hromový klan musí dokázat, že je dostatečně silný. Do této nejisté doby se v klanu rodí pozoruhodné kotě. Jak čas plyne, stává se z malé kočičky skvělá válečnice a posléze uznávaná velitelka Hromových. Modrou hvězdu ale stíhá temná věštba, podle níž jí hrozí smrt ve spárech jediného nepřítele, kterému se nedokáže vyrovnat. Tajemství z minulosti vyplouvají na povrch a nebezpečí skrývající se ve stínech může zaútočit každým okamžikem. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Jak Fiškus poňoukal Pettsona k zapeklitostem

Jak Fiškus poňoukal Pettsona k zapeklitostem

Nordqvist, Sven

MDT: 821.113.6-32 MRF

Fiškus se nudí a neví co by. Začne tedy popichovat dědu Pettsona k ztřeštěným nápadům. Fiškus během dlouhého a nudného odpoledne poňouká dědu k jedné zapeklitosti za druhou a nadšeně čeká, jak se s tím děda dokáže poprat. Děda má však nečekané eso v rukávu.

Jeden po druhém!

Jeden po druhém!

Dubuc, Marianne

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Komiksový příběh o čtyřech zvířecích kamarádech, kteří se postarají o nalezené vajíčko. Čtyři nerozluční přátelé - myška, medvěd, zajíc a želva - najdou opuštěné vajíčko. Protože by ho u sebe chtěl mít každý, dohodnou se, že se budou střídat jeden po druhém. Z vajíčka se záhy vyklube zvědavý ptáček a kamarádi se o něj s nadšením starají. Ale pak přijde čas, kdy se ptáček chce osamostatnit.

Ella a superstar

Ella a superstar

Parvela, Timo

MDT: 821.511.111-32 MRF

Další pokračování úsměvných příběhů o Elle a její třídě. Pate neumí násobilku a vypadá to, že propadne z matematiky. To ale Ella a její kamarádi v žádném případě nedovolí. Vymyslí plán: z Pateho se stane superstar! A jako velká rocková hvězda přece nemusí znát násobilku. Zato má najednou vlastní šatnu, mnoho bublinkatých limonád, vlastní soukromý vchod a hromadu peněz. Opravdu geniální plán. Škoda, že se to celé nějak zašmodrchá. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Dům

Dům

Berner, Rotraut Susanne

MDT: 821.112.2-1 MRF

Hravé verše představují všední den obyvatel jednoho domu.

Sakamoto days.

Sakamoto days.

Suzuki, Yūto

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Akčně-humorná manga série o panu Sakamotovi. Pan Sakamoto a Šin se účastní výročního turnaje v paintballu, jelikož mají zálusk na první cenu v podobě milionu jenů. Do jejich týmu se však dostane i poněkud tupohlavý sniper Heisuke, který má v plánu Sakamota zastřelit a shrábnout odměnu vypsanou na jeho hlavu. A jako by toho nebylo málo, o slovo se hlásí i zlé síly z laboratoře, kde Šin strávil dětství... Nakladatelská anotace.

Objevujeme svět!.

Objevujeme svět!.

Choux, Nathalie

MDT: 821-93 MRF

Co si oblékáme? Nauč se nově pojmenovat nové druhy oblečení. Leporelo pro nejmenší děti s posuvnými prvky a pestrými ilustracemi.

Co si oblékáme? Jaké doplňky nás chrání proti sluníčku? Co si na sebe vezmeme, když venku prší? A co když se chystáme do postýlky? Nauč se pojmenovat nové druhy oblečení. Dozvíš se, jak a kam se co nosí. Toto leporelo pro nejmenší děti je vhodné k rozvíjení jemné motoriky, neboť obsahuje různé pohybové prvky, které ještě více oživují pestré ilustrace.Knížka s prvky Montessori.České vydání publikace nakladatelství Nathan.

Objevujeme svět!.

Objevujeme svět!.

Choux, Nathalie

MDT: 821-93 MRF

Čtverec, kruh, trojúhelník... Poznáváme tvary! Leporelo pro nejmenší děti s posuvnými prvky a pestrými ilustracemi.

Víš, co to jsou tvary? Jaký tvar má třeba létající papírový drak? Nauč se poznávat tvary jednotlivých předmětů! Co je kulaté? Co má tvar čtverce? A co trojúhelníku? Všechny základní tvary objevíš v tomto leporelu s pestrými ilustracemi. Knížka je vhodná pro nejmenší děti, které si díky ní procvičí jemnou mototriku obsahuje totiž velké množství nejrůznějších pohyblivých částí a okének, které obrázky oživují.Knížka s prvky Montessori.České vydání publikace nakladatelství Nathan.

Písně mravenčí chůvy

Písně mravenčí chůvy

Mrázková, Daisy

MDT: 821.162.3-1 MRF

Daisy Mrázková se svou tvorbou pro děti stala takřka legendou. Její křehké a přitom dobře srozumitelné a dětem přístupné příběhy o medvědovi Flóře, zajíčku Jácíčkovi nebo malé holčičce z myslivny oslovují již několikátou generaci nejmenších čtenářů. Tentokrát Daisy Mrázková nově ilustrovala verše z šedesátých let. Křehké verše, pozorování přírody očima mravenčí chůvy nejsou žádné snadné veršovánky. Je to krystalická poezie, hledání slov, dívání se. Právě to "dívání se" je pro děti tak podstatné. Zastavit se, dřepnout, lehnout si do trávy, jen tak pozorovat, už není v dnešním světě nic obvyklého. Písně mravenčí chůvy jsou malým zastavením, úlevným vydechnutím a důležitým vyznáním velké české malířky 20. století.

Objevujeme svět!.

Objevujeme svět!.

Choux, Nathalie

MDT: 821-93 MRF

Objevovat svět na farmě s tímto leporelem pro nejmenší děti je tak zábavné! Pevné stránky s pohyblivými prvky procvičí i jemnou motoriku.

Objevovat svět na farmě s tímto leporelem je tak zábavné! Kdo každé ráno všechny budí? Kdo má legračně zakroucený ocásek? Kdo hopká a má dlouhé uši? Co táhne valník se senem? Stačí jen vložit prstík do správného otvoru, lehce vysunout, zatáhnout nebo otočit ve směru šipky a hned bude váš malý objevitel či objevitelka znát odpovědi. Leporelo je určeno pro nejmenší děti a má pevné stránky s posuvnými a otočnými prvky, a tak si naši nejmenší mohou při prohlížení a rozeznávání zvířátek a věcí z farmy procvičit i jemnou motoriku. Knížka s prvky Montessori. České vydání publikace nakladatelství Nathan.

Objevujeme svět!.

Objevujeme svět!.

Choux, Nathalie

MDT: 821-93 MRF

Objevovat svět mláďátek je s tímto leporelem pro nejmenší děti tak zábavné! Pevné stránky s pohyblivými prvky procvičí i jemnou motoriku.

Objevovat svět zvířátek a jejich mláďátek je s tímto leporelem tak zábavné! Kdo si hraje u maminky kočky? Kdo se vylíhne z vajíček maminky slepice? Kdo je v teple klokaní kapsy? Kdo se prochází s tatínkem tučňákem? Stačí jen vložit prstík do správného otvoru, lehce posunout nebo otočit ve směru šipky a hned bude váš malý objevitel nebo objevitelka znát odpovědi. Leporelo je určeno pro nejmenší děti a má pevné stránky s posuvnými prvky, a tak si naši nejmenší mohou při prohlížení a pojmenovávání procvičit i jemnou motoriku. Knížka s prvky Montessori. České vydání publikace nakladatelství Nathan.

Medovníček a Medulka

Medovníček a Medulka

Lebeda, Jan

MDT: 821.162.3-32 MRF

Oblíbené příběhy o skřítku Medovníčkovi, který žije v lese a rád pomáhá nejrůznějším zvířátkům. Skřítek Medovníček od jara do jara opět zažívá nejrůznější dobrodružství se včelkami, zajíčky, ptáčky a dalšími zvířátky. Čeká ho dokonce cesta až do daleké Kanady a seznámení se skřítčí slečnou Medulkou. Na základě příběhů se děti dozví mnoho zajímavého o stromech, rostlinách i zvířatech.

Kluk v kopačkách.

Kluk v kopačkách.

Bolfová, Markéta

MDT: 821.162.3-32 MRF

Další příhody kluka Tomáše, nadšeného fotbalisty, se tentokrát odehrávají na prázdninovém soustředění. Tomáše a jeho kamarády čekají dva měsíce volna, skopičin a hlavně fotbalu! Vždyť kdo bych chtěl v létě zůstat zavřený doma, když se může vydat do přírody na fotbalové soustředění? Trenér Kamil si pro kluky i holky z týmu přichystal spoustu zábavy. Jenže to by bylo, kdyby naše hrdiny nečekalo i nějaké to dobrodružství. Ať už půjde o případ ukradené vlajky, nebo záhadu kocoura Fantoma, Tom, Jirka, Julča a Honza se tohle léto nudit rozhodně nebudou. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Fotbaláci.

Fotbaláci.

Santiago, Roberto

MDT: 821.134.2-32 MRF

Další příběh z detektivní série z fotbalového prostředí. Po prázdninách se klub Soto Alto konečně vrací k tréninku na další ligovou sezonu. Nejprve však musí porazit tým z nové školy. Ale kdo bude v klíčovém zápase hrát, když do Soto Alta nečekaně nastoupilo několik nových tváří? Stávající hráči jsou nervózní, šeptá se, že by o místo v týmu dokonce mohli přijít. A aby toho nebylo málo, během poločasové přestávky rozhodujícího zápasu zmizely neznámo kam oba penaltové puntíky. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Haló, hasiči

Haló, hasiči

Mrázková, Eva

MDT: 821-93-053.4 MRF

Hoří! Pejsek Ben pronásledoval zlomyslného kocoura a převrhl Tomovi při jeho chemickém pokusu svíčku. Co teď? Tomáš si umí poradit, zatelefonuje na číslo 150 a během minutky je u zahradního domku hasičské zásahové vozidlo. Tom s Benem sledují ten cvrkot, voda z hadic už stříká, po ohni za chvilku není ani památky. A představte si, Tom dokonce může nahlédnout do kabiny zásahového auta. Přidejte se k němu!

Haló, záchranáři

Haló, záchranáři

Mrázková, Eva

MDT: 614.88-051 MRF

Haló, pomozte prosím, stal se úraz. Tom je na procházce s tatínkem a nezbedný pes Ben vběhne pod kola cyklistce. Tatínek zavolá pro zachráněnou ženu záchranku, Tom zatím vyplísní Bena a pak společně sledují práci záchranářů. Nechtějí samozřejmě zdržovat, ale podaří se jim nahlédnout i do záchranářského auta, aby zjistili, co to uvnitř pípá.

Karlíček a vosy

Karlíček a vosy

Cupalová, Noemi

MDT: 821.162.3-32 MRF

Karlíček nemá rád vosy a vosy nemají rády Karlíčka. Příběh o tom, že není ničí povinností mít každého rád, ale naučit se žít vedle sebe a vzájemně se respektovat. Je v pořádku někoho mít rád - a je v pořádku někoho rád nemít. Karlíček vosám v lese překáží, nesnesitelně jim páchne a jeho hospodaření na zahradě a v sadu je akorát k vzteku. Karlíčkovi se zas z vosího bzučení může rozskočit hlava a vos je prostě moc a všude plno. Když ale vosí královna jedné zimy málem umrzne, Karlíček ji zachrání a zimní měsíce stráví spolu. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Auto z pralesa

Auto z pralesa

Mrázková, Daisy

MDT: 821.162.3-32 MRF

V roce 2023 by se malířka, spisovatelka a ilustrátorka Daisy Mrázková dožila sta let. Její jedinečné autorské knížky pro děti znovu a znovu vycházejí v Čechách i v zahraničí. Jako svou poslední knihu připravila, společně s grafičkou Helenou Šantavou, k vydání sbírku veršů z šedesátých let, které doprovodila pozdními drobnými malbami a kresbami. Propojila tak křehké básně, které s téměř japanizující jednoduchostí popisují závratné pocity spojené s pozorováním přírody, a nadčasové krajiny a zastavení, do nichž občas, trochu podvratně, pronikají intuitivní kresby barevnou pastelkou. To celé jako by zvláštním způsobem shrnovalo to, co autorka celý život hledala a považovala za podstatné: tiché pozorování přírody, hledání přesných slov a velikost malých, nenápadných dějů, které v jejím pojetí zobrazují celý vesmír a nás v něm. To zásadní o světě a o lidech je tu odedávna a s trpělivostí se dá vypozorovat, pokud budeme schopni se na chvíli zastavit a skutečně se začít dívat a poslouchat.

Byla jedna moucha

Byla jedna moucha

Mrázková, Daisy

MDT: 821.162.3-32 MRF

Zajímavé a poučné rozhovory holčičky Helenky a její zvláštní kamarádky mouchy Rudolfíny. Moucha má velké oči a každé z nich se skládá ze sta malinkatých očí, takže moucha Rudolfína dokáže vidět celý svět. A protože je moudrá, dokáže své kamarádce Helence i ostatním dětem poradit, když je to třeba. Citlivé příběhy o zdravém budování mezilidských vztahů, o nekonečné radosti z objevování světa doplňují jemné autorské ilustrace.

Co by se stalo, kdyby…

Co by se stalo, kdyby…

Mrázková, Daisy

MDT: 821-93 MRF

Obrázková kniha pro nejmenší plná zvídavých dětských otázek pro společné čtení a prohlížení rodičů s dětmi. Velkoformátová publikace s nápaditými ilustracemi hledá odpovědi na nekonečné dětské "co kdyby". Co by se stalo, kdybych byl malý jako mravenec? A co by se stalo, kdybych vlezl do jeskyně? Našel bych tam poklad? Nebo starodávnou zbraň? Nebo jen očouzené kameny?

Útok titánů 4

Útok titánů 4

Isayama, Hajime

MDT: 821-31 MRF-sel

V neradostných dobách se lidé rádi utíkají ke vzpomínkám na lepší časy, ale... měli naši hrdinové vůbec nějaké lepší časy? Vítejte v roce 847 – Eren, Mikasa a Armin se právě dali k armádě a velice rychle jim dochází, že na sobě musí zapracovat. Jinak jejich cesta skončí dřív, než začala.

Útok titánů.

Útok titánů.

Isayama, Hajime

MDT: 741.52(0:82-32) MRF

Nejhorší nebezpečí je sice zažehnáno, ale obránci města za zdí zatím zdaleka nemají vyhráno. Ani Erenovi není zrovna do smíchu – jeho jedinečný potenciál sice může být pro lidstvo požehnáním, ale stejně tak i prokletím. Je čas, aby předložil důkaz, na čí straně vlastně stojí...

Mládež naučná

Zima ve světě zvířat

Zima ve světě zvířat

Kudrnová, Jana K.

MDT: 592/599 MRF

"Do zimy, brrr, ani nápad? Poznejte, co dělají zvířata v zimě." Na zimu se každé zvíře musí náležitě připravit. Takový medvěd se nejdříve pořádně vykrmí a pak si vyhlédne nejlepší brloh široko daleko, ten si vystele a zateplí a venku ať si klidně chumelí. A co teprve pelíšek mámy medvědice, které se uprostřed zimy narodí medvíďata, maličkatá a droboučká, že by se do dlaně vešla. Jestlipak tušíte, jak tráví zimu třeba krtek, tetřívek s červenou čapkou nebo sedmispáč plch? Že ne? Tak se pojďte rychle podívat!

Včely

Včely

Kierat, Justyna

MDT: 595.799 MRF

Jak žijí včely? Ve skupinách? Nebo samy? Proč sbírají pyl a na co potřebují nektar? Které z nich vyrábějí med a které ne? Kde žijí čmeláci a proč jim nebývá zima? Možná jste neměli ani tušení, že většina z několika set druhů u nás žijících včel ani není podobná nejznámější včele medonosné. Ale jak tedy vypadají? V této zábavné ilustrované knížce najdete odpovědi na mnoho otázek, které vám otevřou dveře do tajuplného a spletitého světa tohoto hmyzu.

Vezmi mě domů

Vezmi mě domů

Hanáčková, Pavla

MDT: 502.51 MRF

Poznejte s partou zvířecích kamarádů různé typy vodních toků a uvidíte, jakou roli v daném ekosystému mají! Seznamte se s různými typy vodních toků a také s rostlinami a zvířaty, které je obývají, pomocí naší party zvířat. Jsou na cestě za svým životním dobrodružstvím: chtějí se vrátit domů, odkud pocházejí. Ale co když neví, kde jejich domov je? Naštěstí je tu Anička. Ta jim pomůže objet různé vody světa, od polárních vod až po řeku Amazonku, prozkoumat je a zjistit, jestli to není domov některého z nich. Co se stane, až dojdou na konec své cesty? O tom vás zvířátka jistě ráda zpraví.

Vezmi mě domů

Vezmi mě domů

Hanáčková, Pavla

MDT: 630 MRF

Poznejte s partou zvířecích kamarádů různé typy lesů a uvidíte, jakou roli v daném ekosystému mají! Seznamte se s různými typy lesů a také s rostlinami a zvířaty, které je obývají, pomocí naší party zvířat. Jsou na cestě za svým životním dobrodružstvím: chtějí se vrátit domů, odkud pocházejí. Ale co když neví, kde jejich domov je? Naštěstí je tu Karlík. Ten jim pomůže objet různé lesy světa, prozkoumat je a zjistit, jestli to není domov některého z nich. Co se stane, až dojdou na konec své cesty? O tom vás zvířátka jistě ráda zpraví!

Tajný život masožravých rostlin

Tajný život masožravých rostlin

Fin, Elena

MDT: 581 MRF

Tohle je začátek cesty plné děsivých a okouzlujících masožravých rostlin a jejich pastí! Setkáte se s hladovými listy, lepkavými stonky, vražednými pastmi a nic netušícím hmyzem. Poznejte masožravé rostliny! Masožravé rostliny jsou – zcela bez pochyby – tou skupinou rostlin, která děti fascinuje. A kdo by se divil? Tato kniha jim jednoduchým a zábavným stylem představí všechny aspekty života masožravých rostlin a to včetně návodů na jejich pěstování. První, kdo se masožravými rostlinami podrobně zabývat, byl Charles Darwin a rozpoznal jejich osobitost. Proto je také – v obleku superhrdiny – průvodcem touto knihou. On a jeho popletený asistent vám o této nejkurióznější skupině rostlin předloží mix vědeckých a historických údajů a nekonečné množství zajímavostí.

Tuláci ze světa zvířat

Tuláci ze světa zvířat

Kudrnová, Jana K.

MDT: 592/599 MRF

Vzhůru za dobrodružstvím a ještě dál! Vydejte se na cesty se zvířaty Některá zvířata se za celý život nepodívají dál než za humna, ale jiná procestují kontinenty… Třeba takový rybák dlouhoocasý, malý pták s červeným zobáčkem a nožičkami, každý rok obletí celou zeměkouli! A co teprve kareta obrovská! Elegantně si pluje skrz moře a oceány, aby se podívala na místo, kde se kdysi narodila. Právě tam a nikde jinde naklade kulatá bílá vajíčka. Ale víte, proč putují brouk hovnivál, stáda afrických slonů nebo třeba sob?

Haló, tady mikrobi!

Haló, tady mikrobi!

Bunting, Phil

MDT: 578/579 MRF

Vtipný a zábavný průvodce světem virů, bakterií a dalších mikroskopických podivínů. Lidské tělo je doslova pokryto mikroby: bakteriemi, viry, houbami a spoustou dalších. Když se to tak vezme, v určitém ohledu jsi vlastně víc mikrob než člověk! V téhle knize se dozvíš, jaké druhy mikrobů existují, jak vypadají, jak se množí a žijí. Zjistíš taky, kteří mikrobi jsou naši kamarádi a jak se bránit před těmi, kteří jsou pro nás naopak nebezpeční. Kniha je plná fascinujících informací z mikroskopického světa a také tipů, jak pečovat o svou imunitu a zůstat zdravý – včetně toho, jak kašlat jako upír! Kniha je určena dětem od 5 let.

Jaké svátky slaví děti celého světa

Jaké svátky slaví děti celého světa

Haraštová, Helena

MDT: 398.33 MRF

Oslavy svátků si všichni užíváme – dobrá společnost, jídlo i pití a hlavně, spousta zábavy! Přemýšlel jsi však někdy o tom, jak se lidé veselí v jiných zemích? Tak hurá do víru oslav! Společně se zúčastníme mnoha rozmanitých svátků. Uvidíš, jak vypadá irský Halloween a etiopský Timkat. A jaké zvyky se dodržují při Chanuce? Připrav se na cestu, vyrážíme za poznáním! Poznáš tak nové kamarády, kteří tě seznámí se svojí kulturou.

Spousta, spousta zvířat

Spousta, spousta zvířat

Garibal, Alexandra

MDT: 592/599 MRF

Obrovitánská kniha plná zvířat ze všech koutů světa. Seznam se s nimi, pozoruj je v neobvyklých situacích a skvěle se bav!

Jsou prťavá, nebo obrovská. Vypadají naštvaně, nebo legračně. Ráda létají, nebo se cachtají ve vodě. Jsou úžasná, mimořádná, zkrátka super! Ať se podíváš kamkoliv, všude jich je spousta. O kom je řeč? Přece o ZVÍŘATECH! A v této veliké knize jich je spousta, spousta… v poněkud neobvyklých situacích!

Vše o vlacích

Vše o vlacích

Metzger, Wolfgang

MDT: 656.2

Publikace s kartonovými listy a s otvíracími okénky představuje nejmenším zajímavosti o vlacích.

Co dělají pocity?

Co dělají pocity?

Oziewicz, Tina

MDT: 159.942 MRF

Laskavá obrázková knížka (nejen) o emocích Vezměte děti na výpravu do světa citů, pocitů a emocí. Nečekejte však žádné barvy. Naopak, paleta něžných ilustrací Alexandry Zającové je příjemně neutrální, měkce šedá, růžová či modrá. O to více vyniká to, co autorky chtějí sdělit. Z pocitů totiž stvořily zvláštní bytůstky — malé, velké, roztomilé i strašidelné —, které si žijí vlastním životem v našem nitru.

Radost skáče na trampolíně, vztek vybuchuje, smutek se choulí v dece, trpělivost pěstuje růže, strach dělá, že není… láska rozsvěcuje.

To, co tyto bytůstky dělají, vystihuje hlubokou podstatu daného pocitu a neobvyklým způsobem jej tak dětem přibližuje. Půvabné ilustrace doprovázené krátkými poetickými texty vybízejí k otázkám a hledání odpovědí. Emoce tu nejsou ani hodnoceny, ani nijak klasifikovány, prostě jen jsou a jednají. Přesně tak jako v každém z nás.

Kdo to tady bydlí?

Kdo to tady bydlí?

Píro, Radka

MDT: 592/599 MRF

Většina zvířátek někde přebývá. Co když ale někdo neví, kde má své „doma“? Jako třeba jeden bezradný malý šnek, který se rozhodne si svůj ideální domov najít. Jak asi bude vypadat? Vezme jej někdo k sobě? Šnek se postupně dozvídá, jaké obydlí si staví vosy, jak se krtkovi žije v podzemí a kteří zvířecí stavitelé si budují hnízda. Ale také zjišťuje, že tenhle způsob života není pro něj a že možná svůj vlastní domek nemusí hledat příliš daleko. Jak to všechno nakonec dopadne?

Traktor

Traktor

Hanáčková, Pavla

MDT: 629 MRF
Raketa

Raketa

Hanáčková, Pavla

MDT: 523 MRF-sel

Zajímá tě vše okolo vesmíru? Chtěl by ses dozvědět, jaká úžasná tělesa či člověkem vyrobené mašinky v kosmu poletují? Stal by ses rád astronautem a viděl všechno na vlastní oči? Stejně to má kivi ptáček Karel. Proleť se s tímto odvážným dobrodruhem vesmírem a nahlédni až za hranice naší galaxie! Díky svěžímu formátu plnému vtipných moderních ilustrací si navíc bez námahy zapamatuješ vše, co jsi kdy o vesmíru toužil znát

Tajemství naší Země

Tajemství naší Země

Brown, Carron

MDT: 91 MRF

Přidrž si stránky knihy proti světlu nebo je prosviť zespodu baterkou… nahlédneš přímo pod povrch planety Země! Posviť si na skryté divy přírody. Jaká tajemství ukrývá naše planeta? Rozsviť si pod stránkou baterku a podívej se… Prozkoumej planetu Zemi zblízka a zažiješ velká překvapení! Od lávy valící se ze sopky a burácejících bouřek s hromy a blesky po tvory žijící pod hladinou oceánu a ukrývající se v písku. Objev všechny skryté divy Země. Připrav si svítilnu a vydej se objevovat skrytý svět plný velkých překvapení. Ideální čtení pod peřinu!

Posviť si na to!.

Posviť si na to!.

Cuerpo humano.

MDT: 611/612 MRF

Posviť si na obrázky baterkou a objevíš všechno, co se ukrývá ve tmě. Dozvíš se spoustu zajímavostí a báječně se pobavíš!

Příběh ukrytý v notách

Příběh ukrytý v notách

Courtney-Tickle, Jessica

MDT: 780 MRF

Tato zvuková knížka je perfektním úvodem do klasické hudby pro nejmenší děti. Vyprávění o holčičce a jejím pejskovi, kteří v jediném zázračném dni prožijí jaro, léto, podzim i zimu, na každé stránce ožívá melodiemi ze slavné skladby Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Kniha obsahuje i biografii skladatele, slovníček hudebních pojmů a poslední strana nabízí všechny hudební ukázky pohromadě s doprovodným komentářem.

Příběh ukrytý v notách.

Příběh ukrytý v notách.

Courtney-Tickle, Jessica

MDT: 78 MRF

Baletní zpracování pohádky o princi Siegfriedovi a princezně Odetě, kterou zlý čaroděj Rudovous spolu s jejími družkami začaroval v bělostné labutě, okouzluje diváky už bezmála 150 let. A to nejen jímavostí příběhu a nádhernými baletními výstupy, ale také podmanivou hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Je to velký příběh o tom, zda ryzí láska dokáže zvítězit nad temným kouzlem… Stiskni notu a pohádkový příběh ožije hudební ukázkou z baletu Labutí jezero. Na poslední stránce si můžeš všechny melodie přehrát znovu! Pro děti od 5 let.

Psí příběhy

Psí příběhy

Rich, Penelope

MDT: 636 MRF

Všichni milujeme psy, ale víme, co vlastně dokážou? Seznamte se s více než třicítkou neobyčejných psů z celého světa a s jejich příběhy plnými odvahy, věrnosti, oddanosti, talentu a dobrodružství. Čeká na vás Bobbie, jenž se na rodinném výletu ztratil a pak urazil čtyři tisíce kilometrů z Indiany, aby se vrátil ke své rodině v Oregonu, neohrožená horolezkyně Mera, která vylezla na horu Baruntse v Himálaji, veterán první světové války buldok Stubby, ochránce dětí Morocho, až za hrob věrný akita inu Hačikó čekající na svého zesnulého pána dlouhá léta na železniční stanici, lovec pytláků Killer K9, slavná filmová hvězda Rin Tin Tin, skateboardista Otto a mnoho dalších Osudy těchto psích hrdinů svědčí o tom, že naši nejoblíbenější zvířecí společníci jsou ve všech směrech skutečně výjimeční! Fantastický dárek pro milovníky zvířat od 8 do 99 let.

Lov dinosaurů

Lov dinosaurů

MDT: 56 MRF

Pro dinosaury není zrovna snadné se skrýt, ale tady se jim to povedlo. Naštěstí máš speciální baterku a s její pomocí najdeš všechny prehisstorické bytosti, které se v knize snaží držet z dohledu. Posviť si na ně, vypátrej je a spočítej.

Na statku

Na statku

MDT: 636.1 MRF

Co všechno se skrývá v tmavé stodole a na mnoha dalších místech? Dokážeš najít kroutící se žížalu a trakař, nebo si posvítit na pyšného kohota? S pomocí své speciální baterky určitě! použij ji k objevování zvířat a věcí, které patří k rušnému životu na statku.

Kočičí příběhy

Kočičí příběhy

Rich, Penelope

MDT: 636 MRF

Jak se jmenovala první kočka ve vesmíru? A kterého slavného vynálezce inspirovala elektřina, která vznikla z pohlazení jeho kocourka? Knížka je plná neuvěřitelných, a přesto skutečných příhod kočičích mazlíčků, kteří umí být stejně odvážní, věrní a talentovaní jako jejich majitelé. Přečtěte si příběh Tamy, přednostky stanice v Japonsku, seznamte se s Mášou, toulavou kočkou, která zachránila odložené miminko, nebo se vydejte po stopách kočičího starosty Stubbse z Aljašky. Žádné z těchto dobrodružství není smyšlené a více než třicet koček z celého světa je připraveno se o ně podělit. Jsou zábavné, odvážné, chytré - a každá z nich prožila svůj vlastní neuvěřitelný příběh!

Lidské tělo

Lidské tělo

Brown, Carron

MDT: 611/612 MRF

Přidrž si stránky knihy proti světlu nebo je prosviť zespodu baterkou… nahlédneš přímo dovnitř lidského těla! Posviť si na to, jak to v lidském těle funguje. Víš, co se lidem odehrává v těle pod kůží? Představ si, že by stačilo posvítit si na to baterkou a vše uvidíš jako na dlani! Tak přesně tohle je teď možné díky této fantasticky zábavné knížce, která odhaluje skrytá tajemství lidského těla. Zkoumej zblízka lidské tělo a objevuj, jak je úžasné! Podívej se důkladně na to, jak dýcháme a jak jíme, jak nám svaly pomáhají se pohybovat a jak nám srdce pumpuje krev do celého těla! Objev skryté zázraky lidského těla. Připrav si svítilnu a vydej se objevovat skrytý svět plný velkých překvapení. Ideální čtení pod peřinu!

Kdo bydlí v dutinách stromů

Kdo bydlí v dutinách stromů

Špačková, Markéta

MDT: 591 MRF

Víte, že každý starý zvrásněný dub je jako celá vesnice, možná dokonce město? Pod jeho kůrou si cestičky prokousávají larvy brouků a rodí se v něm zvířecí mláďátka jako v porodnici – někdy je tam tedy pěkně veselo a hlučno. Dub má dokonce i svého doktora, který se o něj pečlivě stará, klepe a pak poslouchá, kde je co třeba zahojit. Na oplátku se v něm zabydlí. Za sousedy má rodinku veverek, nenasytu plcha, který se ve své komůrce řádně připravuje na příchod zimy, ale třeba i malou sovičku jménem kulíšek.

Kdo bydlí v norách a doupatech

Kdo bydlí v norách a doupatech

Špačková, Markéta

MDT: 591 MRF

Víte, že rezatá liška je velká nepořádnice a že jezevec je jedno z nejčistotnějších zvířátek, které má dokonce svůj vlastní záchodek? Přesto jsou to sousedi, kteří se často dělí o jednu noru. Nevěříte? Tak s námi pojďte nahlédnout do jejich tajemných domečků a komůrek skrytých pod pařezy a vývraty v hloubce i několika metrů pod povrchem… Budeme se prodírat podzemními labyrinty a navštívíme veselou králičí rodinku, ale třeba i ospalé medvědy v jejich jeskynním pelíšku a nezbedné malé hranostaje v noře zděděné po myškách. Z nádherně ilustrované encyklopedie, která je součástí knihy, se dozvíte další zajímavosti z říše zvířat – například že i obávaný a neohrožený medvěd grizzly se jednomu malému zvířátku raději vyhne obloukem… Tak na co ještě čekáte? Vzhůru do lesních brlohů a doupat!